PERFORMANS DAYATMASINI MEB ÖNÜNDE PROTESTO ETTİK

Anasayfa - Mayıs 10, 2018 6:15 pm A A

PERFORMANS DAYATMASINI MEB ÖNÜNDE PROTESTO ETTİK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koymak istediği performans sistemini, “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır!” sloganıyla, Bakanlık önünde protesto ettik.

Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Türkiye genelinden şube ve il temsilcilik başkanlarımız katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde, “Öğretmene kalkan eller kırılsın” “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim” “İş, emek, direniş, Eğitim-İş” sloganları atıldı.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım’ın burada yaptığı açıklama şöyle:

Bugün burada öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı durmak için bulunuyoruz.

Bilimsel ve akademik olmayan gerekçelerle eğitim sistemini defalarca değiştiren MEB, bugün eğitimde yaşanan sorunların baş sorumlusudur.

Hepinizin bildiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için performans taslağı yayınlamıştır. MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.

Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde, eğitimcilerin uzmanlık alanları uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir.

Her şeyden önce; bir eğitimcinin performansını, o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur.

Bu uygulamayla;

· Öğretmen ile öğrenci ve veli arasında, bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

· Öğretmenlerin ve idarecilerin uzmanlık alanı olmayan branşlarda birbirine not verdirilecek olması da okullardaki çalışma barışını bozacaktır.

·Bildiğiniz üzere son yıllarda uygulanan yanlış eğitim politikaları ve yöneticilerin hadsiz söylemleriyle son yıllarda öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, eğitimcilerin maruz kaldığı şiddet olayları sosyal medyayı ve gazetelerin 3. sayfalarını kaplar hale gelmiştir. Performans sisteminin uygulamaya konulmasıyla birlikte, öğretmenlik meslek onuru, tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılmaktadır.

HUKUKİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

MEB tarafından 2016 yılında pilot uygulamayla denenmeye çalışılan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir.

Her konuda olduğu gibi MEB, taslak öncesinde eğitimin en önemli paydaşlarından olan sendikalara fikir sormaya gerek duymamış ve hatta daha önce bu konuda yaptığımız itirazlarımızı dikkate almamıştır.

Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir. Başarılı bir eğitim sisteminde öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının siyasal değil, laik, çağdaş, bilimsel, ulusal olması ve milli hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır.

Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın, başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemini oluşturma ihtimali yoktur. Eğitimi tamamen kaosa sürükleyecek olan taslak halindeki performans sistemi, MEB tarafından geri çekilinceye kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize, bu haklı, meşru ve demokratik başkaldırımıza, sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi ve halkımızı destek vermeye çağırıyoruz.

ÖĞRETMEN NOT İSTEMEZ, ÖĞRETMEN SADECE DERS VERİR!

Son yıllarda eğitim sisteminin bilimsellikten uzaklaştırılarak gericileştirildiği, özelleştirildiği, başarı oranının tüm eğitim kademelerinde giderek düştüğü herkesçe kabul edilmektedir.  Müfredat ve sınav sistemleri tek adamın sözüyle bir gecede değiştirilerek yapboza döndürülmüş, nitelikli okul kavramı ile okullar ve öğrenciler ayrıştırılmış, milyonlarca öğrencinin geleceği ile oynanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş mücadelesi devam ederken Ankara’da toplanan ilk Maarif Kongresi’ne katılarak eğitime verdiği önemi nasıl gösterdiyse bugün ülkeyi yönetenlerden de aynı anlayışın tekrar hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Biz Eğitim-İş olarak Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında laik, bilimsel, çağdaş, parasız eğitim için mücadele etmekten asla yılmayacağız.

Mesleğimiz onurumuzdur ve onurumuzu da asla çiğnetmeyeceğiz.

Öğretmen hareketinin efsanevi lideri Fakir Baykurt’un da dediği gibi;

“Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, ÖĞRETMEN DERS VERİR!”

Yaşasın Eğitim-İş!

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Performans Sistemine Karşı Nilüfer Ali Karasu Anadolu Lisesi Önünde Ortak Basın Açıklamamızı Gerçekleştirdik."Performans Sistemine Geçit Yok!"

Eğitim-İş Bursa Şubesi paylaştı: 29 Mart 2018 Perşembe

 

Performans Sistemine Karşı Gerçekleştirdiğimiz Ortak Eylemimizin Haberi.Bursa As TV'ye Teşekkür Ederiz.

Eğitim-İş Bursa Şubesi paylaştı: 29 Mart 2018 Perşembe

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 6:15 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 02
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]
 • 04
  UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRETMEN ANKETİ
  Uzaktan eğitim sürecini değerlendirmek, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları tespit etmek amacıyla hazırladığımız ankete katılmak için TIKLAYINIZ Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  EĞİTİM-İŞ SENDİKASI BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK HATIRA ORMANI FİDAN DİKİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK
  Biz inadına ağaç dikeceğiz. Toprağı, suyu ve her canlıyı koruyacağız. Kadını, çocuğu, hayvanı savunacağız. Yaşama dair ne varsa dört elle sarılacağız. Başöğretmenimizin yaktığı aydınlatma meşalesini kararlılıkla taşıyacağız. Eğitim-İş üyesi her arkadaşımız buraya gelerek fidanını dikecek. Ve Başöğretmenimiz Atatürk’ün adıyla, onun fikirleri gibi kökleştireceğiz. Hürriyete olan inancımız gibi Ata’mızın ormanı da serpilip gelişecek, kökleşecek. İyi ki […]