30 AĞUSTOS, HEPİMİZİN ZAFERİ

Anasayfa - Ağustos 30, 2019 4:56 pm A A

“Dağlarda tek tek
Ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı öyle ferahtılar ki
Şayak kalpaklı adam
Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden 
Güzel, rahat günlere inanıyordu.
Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
Birden bire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar `üç’ dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun kenarına kadar,
Eğildi durdu.
Bıraksalar
İnce uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı” N.Hikmet

Değerli Basın Mensupları;

Nazım’ın dizelerinde benzettiği O, sarışın kurdun, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Türk bağımsızlık savaşına önderlik ederek zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz’un 97. yılındayız.

Bu zafer, büyük işgaller sonrasında Anadolu topraklarına sıkıştırılmış Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sağlayan en önemli ve hayati adımdır.
İnsanlık tarihinin gördüğü en şanlı zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi; işgal edilmiş topraklarını kurtarmanın haklılığı, bağımsız yaşamaya duyulan inanç ve kararlılıkla kazanılmış bir zaferdir.
Mustafa Kemal’in “ Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!…
O halde, ya istiklâl ya ölüm!” kararlığı ile önderlik ettiği bağımsızlık savaşımızın, başarıya ulaştığı 30 Ağustos Zaferi , hepimizin ortak zaferidir.

Bu büyük zaferin 97. Yılında , bizlere özgür ve bağımsız bir ülke bırakmak uğruna canlarını veren atalarımızı anmak ve büyük zaferimizi kutlamak üzere bayraklarımız ve Atatürk posterlerimizle alanlarda olacağız.
30 Ağustos Zaferi’nin Bursa’mız için ise, bambaşka bir önemi vardır. Bursa’nın 20 Temmuz 1920’de işgal edilmesinden sonra duyulan üzüntü ile meclis kürsüsüne puşide-i siyah ,yani siyah örtü örtülmüştür.
Bursa’nın ve tüm Anadolu’nun üzerindeki karanlık işgal örtüsünün yırtılıp atıldığı o büyük günde , tüm Bursalı hemşerilerimizi , Bursa Zafer Platformu olarak, 30 Ağustos Cuma Saat 14:00’de Şehreküstü Meydanı’nda toplanmaya , Zafer Yürüyüşü’ müze katılmaya davet ediyoruz.

Kadını, erkeği, genci , yaşlısı… O büyük zafere giden yolda omuz omuza vererek ülkemizin bağımsızlığı için nasıl mücadele ettiyse, biz de kadın -erkek- genç -yaşlı Bursalı tüm hemşerilerimizi , aynı düşünce ve kararlılıkla omuz omuza meydanlarda bayram kutlamalarına davet ediyoruz.
Çünkü bu zafer, hepimizin zaferidir…

Bursa Zafer Platformu Adına
Özkan RONA
Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 4:56 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ