“ATA’YA MEKTUP” YARIŞMAMIZA TÜM İLLERDEN YOĞUN KATILIM

Anasayfa - Mayıs 19, 2018 12:27 pm A A

“ATA’YA MEKTUP” YARIŞMAMIZA TÜM İLLERDEN YOĞUN KATILIM

Eğitim-İş’in büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 99. yıldönümü nedeniyle düzenlediği mektup yarışmasına yoğun katılım gerçekleşti.

Yurdun dört bir yanından “Ulusal Bağımsızlığın 99. Yılında Gençliğin Ata’sına Özlemi” konulu yarışma için mektup yazan lise öğrencileri, ülkenin bu karanlık günlerinde bile -tıpkı Atatürk’ün söylediği gibi- gençliğin nasıl da umut olduğunu gösterdi.

ZORLU ELEME SÜRECİ

Yurdun her yerinden ilgi gören yarışmanın eleme süreci de tamamlandı ve ilk 5’e giren öğrenciler belirlendi.

Yüzlerce mektubun değerlendirilmesi ise sendika şubelerinde kurulan komisyonların mektupları elemesi ve elemeden geçen mektupları Genel Merkez’deki ana komisyona göndermeleriyle tamamlandı.

Elemeden geçen tüm mektuplar, ana komisyondaki Gazeteci-Yazar Işık Kansu, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni S. Nurhan Engiz, Eğitim-İş Genel Mali Sekreteri Hüseyin Kara ve Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay tarafından incelendi.

Mektuplar incelenirken; yazım biçimi, duygu, kompozisyonun özgünlüğü, güncellikle bütünleşme oranı gibi birçok unsur göz önüne bulunduruldu.

Komisyon üyelerinin, her bir mektup çok değerli olduğu için elemekte zorlandığı yarışmacılardan ilk 5’e girenler ise şöyle:

 

Sıla Varol – Kayseri

Bahar Bozok – Adana

Hilay Sansarcı – Antalya

Ferhan Özkul – Ankara

Sevgi Mum – Malatya

İlk beşe giren eser sahibi öğrencilere kendi isteklerine göre iki kişilik Çanakkale gezisi ya da Ankara Anıtkabir gezisi, şube ve il temsilcilik elemelerinden geçerek Genel Merkeze gelen eserlerin sahibi öğrencilere de Nutuk, Atatürk imzalı kalem ve Atatürk imzalı anahtarlık armağan edilecek.

İlk 5’e giren mektuplardan alıntılar:

“Senin gibi bir lidere sahip olmak, zor şartlarda kurduğun bu güzel vatanda yaşamak, bu dünyada bir insana verilebilecek en değerli ve büyük ayrıcalıktır Ata’m. Gözün arkada kalmasın verdiğin mücadeleleri biliyoruz. Cumhuriyetimize, bağımsızlığımıza, inkılaplarına sahip çıkıyoruz.”

“Gözlerini kapattın, kurak kaldık. Ağlamak seni getirmeyecek biliyorum. Ama sen de şunu bil ki seni özlüyorum hem de çok!”

“Hakikati gören cesur yürekli insanlarımız ile çıkmış olduğunuz aydın yolda, şu an silah gümbürtüleri yerine kuş cıvıltıları işitiyor, barut kokusu değil de çiçek kokusu çekiyorsa bedenim, bu atmış olduğunuz tohumlar sayesindedir.”

“Bu arada Atam söylemeyi unuttum. Bakkal amcanın, çoban çocuğun, küçük gelin kızın, kocasından dayak yiyen Fatma ablanın, yaşlı haliyle apartman merdiveni silen Ayşe teyzenin, arkadaşları tarafından dışlanan Ahmet’in, savaş çocuklarının, Türk bayrağının gölgesinde nöbet tutan Mehmetçiğin, Down sendromlu müzik sanatçıları Ali ve Gökçe’nin, kütüphanelerde dirsek çürüten geleceğimiz olan öğrencilerin ve makamının hakkını veren insanların sana selamları var.”

“Bağımsızlığı bize ilke bellettin. Yolumuzu çizdin. Şimdi ben o yolda sessiz sessiz yürüyorum Ata’m! Yürüyeceğim yolu ürkütmemek için değil; yolumdaki haksızlıkları senin verdiğin sesle susturmak için. Zira senden sonra, sana kadar olan zamanda bastırılan sesimi, sözlerinden aldığım cesaretle yenide gün ışığına çıkardım.”

ŞUBE  YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 12:27 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]