‘Başarıyı değil, hileli adres oranını yükseltir’ Haberimiz

Anasayfa - Kasım 7, 2017 10:37 pm A A

‘Başarıyı değil, hileli adres oranını yükseltir’

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan TEOG’un yerine getirilen yeni liselere giriş sınavı sistemi eğitimcilerin tepkilerini beraberinde getirdi. Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, “Okulların nitelik sorunları çözülmediği sürece bu sistem başarıyı değil hileli adres oranını yükseltir.” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik?” şeklindeki çıkışının ardından başlatılan çalışmalarla karar verilen yeni sınav sistemi bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı.

Öğrencilerin evlerine en yakın liseye yerleştirilmelerini öngören yeni sistem tartışma ve tepkileri de beraberine getirdi. Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, yeni sisteme ilişkin yaptığı açıklamada, “Okulların nitelik sorunları çözülmediği sürece bu sistem başarıyı değil hileli adres oranını yükseltir.” dedi.

“Milli Eğitim Bakanlığı liselere geçişte yeni sistemle eğitim hedeflerini birkaç basamak daha aşağıya çektiğini açıklamış oldu.” diyen Özkan Rona, “Eğitim sisteminin hedefi ülkenin çocuklarını topyekün eğitmek olmalıyken, yeni sistemin yalnızca öğrencilerin akademik başarısı yüksek yüzde 10’luk bölümünü tespit etmeye programlanmış olduğunu görüyoruz. Orta ve alt düzey öğrencileri bir üst basamağa hazırlamak gibi bir hedef görünmüyor.” ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Şube Başkanı Özkan Rona’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Özetle öğrenciler geniş aralıklı bir elekten geçirilecek, 5’lik olanlar üstte kalıp 4’lük 3’lük 2’lik ve 1’lik öğrenciler ikametgah esasına göre okula gidecek. Ölçme değerlendirme bilim alanından umudunu kesen Bakanlık öğrencilerin yüzde 90’ının okulunu ikametgaha göre belirleyecek. İkametgahın bu düzeyde önemli bir hale geldiği eğitim sistemini de Nüfus müdürlerinin ve muhtarların yönetmesi daha akılcı olabilir! Okulların nitelik sorunları çözülmediği sürece bu sistem başarıyı değil hileli adres oranını yükseltir.

‘Hiçbir öğrenci istemediği okula gitmeyecek’ açıklaması gerçeklikten uzak bir vaattir. Öğrenciler öncelikle Fen ve Anadolu Liselerine yerleşmek isterken sitemde bu okullarda ihtiyacı karşılayacak kontenjan yok. Anadolu ve Fen Lisesi ihtiyacı karşılanmadıktan sonra yine istemediği okula giden öğrenci sayısı değişmeyecek.

Üstelik öğrenciler ‘nitelikli’ adı verilen okullara girebilmek için sınava hazırlanacak. Fakat ‘nitelikli’ okullar Mayıs ayında açıklanacak. Çocuğun girmek istediği okul ‘niteliksiz okullar’ içinde kalırsa sınava boş yere hazırlanmış olacak.

‘Nitelikli’ okulların ekonomik olanakları yüksek kesimin yaşadığı çevrelerde olduğu gerçegi, adrese dayalı sistemde varsıla ‘Nitelikli’ okul şansı verirken, yoksulun bahtına yine ‘Niteliksiz’ okul düşecek.

Bakanlığın okullardaki yüzde 90’lık nitelik sorununu itiraf etmiş olması tek olumlu gelişme.”

Özkan Rona

Bursa Eğitim İş Şube Başkanı

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 10:37 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]