DENİZ GEZMİŞ’İ 70. YAŞINDA ANDIK

Anasayfa - Mart 7, 2017 8:28 am A A

DENİZ GEZMİŞ’İ 70. YAŞINDA ANDIK

Eğitim-İş, son nefesinde dahi “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” diyen “Tam Bağımsız Türkiye” şiarını belleklere kazıyan, 68’in devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’i 70. yaşında, gerçekleştirdiği etkinlikle andı.

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirilen “Deniz 70 Yaşında” etkinliğine, Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Eski Genel Başkanımız Veli Demir, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara 1 ve Ankara 2 No’lu, Şube Başkanlarımız ve Yönetim Kurulları, Bursa ve İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlarımız, Yönetim Kurulu Üyeleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara 2 No’lu Şube Sekreteri Banu Günüç’ün sunuculuğunu yaptığı törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Deniz Gezmiş’in hayat hikayesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Mehmet Balık sözlerine “1947 yılının 28 Şubat’ında Cemil ve Mukaddes çiftinin ikinci çocukları olur adını “Deniz“ koyarlar. Bu çocuk ilerleyen yıllarda direnişin, baş eğmeyişin simgesi olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecek olan Deniz Gezmiş’tir” diyerek başladı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının “Tam Bağımsız Türkiye” inancını Atatürk’ten ve Cumhuriyet devriminden aldıklarını vurgulayan Balık, şöyle konuştu:

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan gencecik birer fidan iken, halkın daha özgür ve mutlu olacağı bir ülke hayalini kurdular ve bunun için haklarında idam kararı verildiğinde asla korkuya kapılmadılar. Çünkü onlar girdikleri yolun doğru olduğuna kesin olarak inanmışlardı.

Korkusuz ve yürekli yiğitler Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan normal bir mahkemede yargılansalar alacakları hapis cezasından daha büyük bir cezaya çarptırılarak 6 Mayıs 1972 günü idam edilmişlerdir. Onları idam edenler, idam kararı ile onları yok ettiklerini ve kalanlara gözdağı verdiklerini düşünmüş olabilirler. Ama kimse Deniz’lere idam cezası verenleri hatırlamıyor. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, tıpkı Pir Sultan Abdal, Şah Kalender, Resneli Niyazi ve Mustafa Kemal gibi yüzlerce yıl anılmaya devam edecekler.

Eğitim-İş, 6 Mayıs 1972’de darağaçlarındaki son soluklarında bile “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Onların sevdası bizim sevdamızdır.

Etkinlikte, Deniz Gezmiş’in arkadaşları Tuncay Çelen, Serpil Güvenç Çelenk, Hacı Tonak, döneme dair tanıklıklarını, Gezmiş’e ilişkin anılarını aktardılar. Tuncay Çelen, “Son kez yakalanıp götürüldüğünde 24 yaşındaydın. Ve Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’la birlikte ölüme meydan okuduğunuzda, düşmanlarınıza korku, dostlarınıza umut ve cesaret veren o yiğit duruşu sergilediğinizde 25 yaşındaydın Deniz ve hala 25 yaşındasın. Çünkü sizleri öldüremediler, ölümsüzleştirdiler. Halkların yüreklerinde, gençlerin bilincinde son sözleriniz yankılanıyor. Türkünüz yarım kalmayacak. Sizlerden aldığımız güçle, karanlığa, diktaya, tek adam yönetimine boyun eğmeyeceğiz. Hep birlikte haykırıyoruz, Hayır! Karanlığa boyun eğmeyeceğiz. Bu sefer biz kazanacağız!” diye konuştu.

Serpil Güvenç Çelenk ise Türkiye’nin AKP iktidarı döneminde emperyalizme eskisinden daha da bağımlı hale geldiğini vurguladı ve “Peki Türkiye’de hukuk devleti var mı? Türkiye’de insanlık onuruna yakışan hakça, eşit bir düzen kurulabildi mi? Hayır. O zaman bizim hala Denizlere ihtiyacımız var. Biz de Hüseyince, Yusufça, Denizce yenelim bu karanlıkları. Eşit, özgür, laik, aydınlık, insan onuruna yakışan bir toplum kuralım. Onun için mücadele edelim, onun için Hayır diyelim” dedi.

Dava arkadaşları Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yargılanma sürecine ilişkin tanıklıklarını anlatan Hacı Tonak ise sözlerini “Yaşasın tam bağımsız, demokratik Türkiye ve yaşasın Deniz” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından, Genel Başkanımız Mehmet Balık, Serpil Çelenk’e; Eski Genel Başkanımız Veli Demir, Tuncay Çelen’e, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da Hacı Tonak’a plaketlerini sundu. Grup Günyüzü üyelerinin müzik dinletisi, konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

Resim Galerisi için Tıklayınız

Eğitim İş Bursa Şube Yönetim Kurulu

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 8:28 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]