EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBESİNDEN HASAN ÂLİ YÜCEL’İ ANMA ETKİNLİĞİ

Anasayfa - Şubat 28, 2016 10:42 pm A A

EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBESİNDEN HASAN ÂLİ YÜCEL’İ ANMA ETKİNLİĞİ

hasan

Köy Enstitülerinin mimarlarından eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli YÜCEL’i  55. Ölüm yıl dönümünde 28 Şubat 2016 Pazar günü saat 14:00’da sendikamızda yaptığımız bir anma etkinliği ile andık. Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Bursa Şubesi ile ortaklaşa yaptığımız anma etkinliği Şube Eğitim Sekreteri Gülistan AKYÜREK’in ‘Bir Bakan ve İki Çocuk’ adlı hikayeyi okuması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Şube Başkanı Özkan RONA tarafından açılış konuşmasında; Kurtuluş Savaşı mücadelesinden sonra 1923’te Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş ve gelişiminde eşine az rastlanan toplumsal bir dönüşüm sürecinin önemli mimarlarından birisi de Hasan Ali Yücel’dir.

Emperyalizme karşı bağımsızlık savaşı kazanıldıktan sonra, Cumhuriyeti kuranlar çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın, silahla kazanılan bağımsızlığın teminatı olduğunun bilincindeydiler. Hasan Ali Yücel de ülke halkının bilgi ve düşünce düzeyini artırmayı amaç edinen, Cumhuriyet Devrimi’nin en önemli Milli Eğitim bakanlarından biridir.

Milli Eğitim Bakanlığı dönemlerinde ve eğitimle ilgili yaptığı tüm çalışmalarda aklın ve bilimin ışığında tam bağımsız bir eğitim politikası ve yetişmiş insan gücü adına onlarca projeye imza atmıştır. Çeşitli eserlerin Türkçeleştirilmesi ya da Türkçeye çevrilmesi gibi çalışmalarla çağdaş dünya edebiyatının klasiklerini bize kazandırmıştır.  Hasan Ali Yücel’i anıtlaştıran ise en büyük projesi olan “Köy Enstitüleri”dir. dedi.

Ardından Hasan Âli YÜCEL’in en büyük eserlerinden Köy Enstitüleri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

Anma etkinliğimiz Eğitimci-Yazar Recep NAS’ın ana konuşmasıyla devam etti. Hasan Âli YÜCEL’i çok farklı yönleriyle akıcı bir üslupla anlattığı konuşmasından sonra Recep NAS’a bugünün anısına Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan RONA tarafından plaket sunumu yapıldı.

 

DSC_0198 DSC_0204  DSC_0195 DSC_0196 DSC_0201 DSC_0203 DSC_0206 DSC_0207

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 10:42 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ