EĞİTİM İŞ ÖZKAN RONA’YA YAPILAN SALDIRIYI PROTESTO ETTİ

Basında Bursa Eğitim İş - Ekim 27, 2019 10:18 am A A

Eğitim-İş olarak, kendilerini “ülkücü” diye tanımlayan vandal güruhun, Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya yönelik faşist saldırısını protesto etti

Eğitim İş Sendikası Genel Merkezinden yapılan açıklamada;

Bursa Şehreküstü Meydanı’nda saldırıyı kınamak ve tepkimizi göstermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasına, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım ve Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Şube Başkanlarımız ve yöneticileri, CHP Bursa Milletvekilleri, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, demokratik kitle örgütü temsilcileri, çok sayıda üyemiz katılım sağlayarak destek verdi.

“Faşizme karşı hepimiz Özkan Rona’yız”, “Faşizme geçit yok”, “Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar. Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar, bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır” yazılı pankartları eşliğinde toplanılmasının ardından Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, saldırıyı sert bir dille kınadı.

Yıldırım’ın açıklaması şöyle:

“Biz bu filmi daha önce izledik. 70’li yılların sonunda buna benzer saldırılar olmuş ve faşist saldırılarla demokratik kitle örgütleri susturulmaya, yıldırılmaya çalışılmıştı. Bu saldırı Özkan Rona’nın şahsında Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, Aydınlara ve tüm Eğitim İş ailesine yapılmıştır. Özkan Rona veya herhangi bir üyemiz nerede Atatürk karşıtı, nerede Cumhuriyet karşıtı, hukuka aykırı bir faaliyet gördüğünde tepki vermiştir, bundan sonra da korkmadan yılmadan tepki vermeye devam edecektir.

Kuşkusuz bu faşist saldırılar, sadece eğitimin yuvası olması gereken okullara siyasetin bulaştırılmasının da acı bir faturasıdır. Halihazırda neredeyse hiçbiri liyakatle atanmayan okul yöneticilerinin koltuklarını korumak için giderek partizanlaşması, son seçimlerde bazı okulların adeta seçim bürosu gibi kullanılmaya çalışılması, eğitimcilerin karşı çıktıkları etkinlikler üzerinden siyasi görüşlerine göre fişlenmesi gibi demokrasiyle yan yana gelemeyecek birçok etken, eğitim alanında iktidarın borazanı olmayan her kesimi güvenliğinden endişe eder hale getirmiştir.

Sırf sendikacı olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiği için hedef haline gelen Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya düzenlenen bu faşist saldırıyı kınıyoruz. Bugüne dek birçok gerici uygulamayı deşifre etmiş, kamuoyuna duyurmuş, yargıya taşımış, yani Eğitim-İş’e yakışır bir nefer olan Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya geçmiş olsun diyor, kaba kuvvetin hiçbir hakikati örtemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Eğitim-İş’in de, hiçbir üyesinin de bu baskılarla susturulamayacağını haykırıyor, konuya ilişkin adli sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın açıklaması ise şöyle:

“Eğitim-İş Şube Başkanı Rona şahsında örgütümüzü hedef tahtasına koymaya çalışanları uyarıyoruz. Korkutmaya ve sindirmeye asla ve asla gücünüz yetmeyecektir!

Bu alçakça saldırıyı planyan, uygulayan ve pusu kurarak harekete geçen anlayış kirli yapılardır. Geçmişte olduğu gibi bugünde aynı zihniyet ve tetikçilik iş başındadır. Saldırıyı yapanların kimlikleri ve zihniyeti şaşırtıcı değildir.

Bizler biliyoruz ki saldırıyı gerçekleştiren zihniyet; Atatürkçü, çağdaş, akıl ve bilimden yana tavır alan sendikamızı ve konfederasyonumuzu hedef almıştır.

Bilinmelidir ki;

Eğitim-İş Şube Başkanımız Rona ve sendikası aydınlıktan korkanların hedefi olmuştur

Ülkemizde kendisi gibi düşünmeyen kişi, kurum ve kuruluşlara sürekli saldırı girişimleri olmaktadır.

Bizler her türlü keyfiliğin, adaletsizliğin ve hukuk tanımaz tavrın karşısında olacağız.

Atatürk devrimcilerini ve cumhuriyetin yılmaz neferlerini korkutmak ve sindirmeye güçleri yetmeyecektir.

Demokrasi ve emek mücadelemiz dün olduğu gibi bugünde aynı kararlılıkla sürecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’ya ve tüm örgütümüze geçmiş olsun diyoruz. Demokratik ve meşru yollardan baskılara, saldırılara kayıtsız kaymayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

EĞİTİMHABERCİ.COM

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Basında Bursa Eğitim İş - 10:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]