EĞİTİM-İŞ’E SÜRGÜNLERLE GÖZDAĞI VEREMEZSİNİZ!

Anasayfa - Ağustos 29, 2017 2:23 pm A A

EĞİTİM-İŞ’E SÜRGÜNLERLE GÖZDAĞI VEREMEZSİNİZ!

Tüm ülkede muhaliflere yöneltilen faşizan baskılar, bugünün Türkiye’si ile aydınlık bir gelecek arasında en berrak köprü olan öğretmenlere yönelmiştir.
OHAL’in suç aletleri gibi işleyen KHK’larla mesleğinden ihraç edilen birçok eğitimcinin sınıflarına tekrar kavuşması için verdiğimiz mücadele sürerken, karşımıza bu kez sürgün uygulaması çıkarılmıştır.
Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mardin, Tunceli illeri başta olmak üzere başlatılan sürgün dalgası, görev yaptığı yerlerde gericiliğe, haksızlığa, zulme dimdik duran 5 arkadaşımıza da vurmuştur.
Gaziantep’ten şube başkanımız ve eski şube başkanımız olmak üzere 4, Urfa’dan da 1 yoldaşımız, keyfi bir tutumla yerlerinden edilmekle yüz yüzedir.
Bu sürgün uygulamasına gerekçe olarak ise 10 Ekim 2015’te Ankara Garı Katliamı’nın ardından öğretmenlerimizin iş bırakma eylemi yapması gösterilmiştir.
Çoğu gencecik 109 kişinin yaşamını yitirdiği, 186 kişinin yaralandığı ve hükümetin 3 gün resmi yas ilan ettiği o terör saldırısını, sendikalarının aldığı karar doğrultusunda 1 günlük iş bırakma eylemiyle kınayan eğitimcilere, tam 2 yıl sonra gelen bu ceza tam anlamıyla trajikomiktir.
Görünün o ki bu ülkede artık minareyi çalanlar, kılıfını hazırlamaya bile ihtiyaç duymayıp, ayağı yere basmayan gerekçelerle mağduriyet yaşatabilmektedir.
TERÖRÜ KINAMA EYLEMİNE 2 YIL SONRA CEZA!
Ankara Garı Katliamı’ndan sonra Eğitim-İş’in teröre karşı tutumu nedeniyle aldığı karar çerçevesinde bütün üyelerimiz iş bırakma eylemine katılmış, terörü lanetleyip katliamcıların gün yüzüne çıkarılmasını istemiştir.
Türkiye genelinde yapılan ve toplum vicdanından taktir toplayan bu eyleme ilişkin birkaç üyemizin günah keçisi ilan edilmesini asla kabul etmeyeceğiz!
Bu bir gözdağı operasyonudur ancak unutulan o ki biz, asla boyun eğmeyerek Dünya tarihini ve bir ulusun kaderini değiştiren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün neferleriyiz! Teröre, gericiliğe, bu vatanı aydınlık bir gelecekten kopartmaya yönelik her hamleye karşı dimdik durmak, bizim görevimiz değil, mevcudiyetimizin temelidir!
Bu sürgünlere ve sürgünler aracılığıyla yapılmak istenen gözdağı operasyonuna karşı da dimdik duracağız!
YASA VE İÇTİHATLARA AYKIRIDIR
Hakkında sürgün kararı alınan arkadaşlarımız, laik, çağdaş, bilimsel eğitim için verdikleri mücadeleyle, gericiliğe karşı duruşlarıyla taktir toplamış ilerici eğitmenlerdir. Bugüne kadar yaptıklarıyla örgütümüzün göğsünü kabarttılar, onlara sahip çıkacağız!
MEB’e çağrımız: hükümetin eğitim alanındaki özel yetkili savcısı gibi davranmayı bırakıp bir eğitim bakanlığı olduğunu hatırlamasıdır. Sürgün kararlarını iptal ederek, bu utançtan önce kendisini kurtarmasıdır.
Bu haklı talebimiz, bir el açma değil, hatadan dönülmesi için bir şans vermedir. Bizler, “ÖĞRETMEN YALVARMAZ, ÖĞRETMEN BOYUN EĞMEZ, ÖĞRETMEN EL AÇMAZ, ÖĞRETMEN DERS VERİR!” diyen Fakir Baykurt’un yolundan giden eğitimcileriz. Bu karardan dönülmezse; uluslararası ve ulusal hukuk ile tescilli sendikal faaliyetin cezalandırılamayacağına ilişkin içtihatlar çiğnenerek alınan bu sürgün kararlarına karşı her alanda mücadele edeceğimiz, bu konuda ders vereceğimiz bilinsin!
ŞUBE YÖNETİM KURULU
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 2:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ