HÜKÜMET MAHKEME KARARINI NİHAYET UYGULADI

Anasayfa - Haziran 4, 2018 10:05 am A A

HÜKÜMET MAHKEME KARARINI NİHAYET UYGULADI

Norm kadro yönetmeliğinde Bakanlar Kurulu tarafından yapılan değişiklikle bağımsız anaokullarında rehber öğretmen normu bulunması düzenlemesi kaldırılmıştı.

Düzenlemeyle ilgili sendikamız tarafından açılan davada Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu karar sonrasında defaten yaptığımız başvuruda bu okullara rehberlik normunun yeniden tanımlanmasını, yönetmelik düzenlemesi yapılmasını ve bu okullarda görevden alınan rehber öğretmenlere tercih hakkı verilerek eski görev yerlerine dönmelerinin sağlanmasını talep etmiştik.

Bir yılı aşkın zamandır mahkeme kararını uygulamayan hükümet nihayet yönetmelik düzenlemesini yaparak Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Resmi Gazete’nin 2 Haziran 2018 tarihli sayısında yayınlanan düzenlemeye göre artık bağımsız anaokullarında da rehber öğretmen normu bulunacak.

Bakanlıktan beklentimiz; yargı kararını dava konusu işlem hiç dolmamış gibi uygulamak ve bir an önce anaokullarına rehberlik normu tanımlayarak daha önce görevden alınan öğretmenlere tercih hakkı verilip eski görev yerlerine dönmelerinin sağlanması.

Aksi halde yargı kararı tam olarak uygulanmamış olur ve yaşanan mağduriyetler devam eder. İl içi yer değiştirmelerin tamamlandığı bu dönemde daha önce anaokullarında görevden alınan öğretmenlere bu okullara tercih hakkı verilmediğinden, daha doğrusu yönetmelik düzenlemesi anlamsız bir şekilde geciktirildiğinden tercihlerine açılmamıştır.

Resmi Gazete’ye baktığınızda Bakanlar Kurulu kararının 30 Ekim 2017 tarihli olduğu görülmektedir. Yedi aylık gecikme hem düşündürücü hem de anlamsızdır.

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bakanlar kurulu kararı için tıklayınız

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 10:05 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ