KUBİLAYIN CANI PAHASINA VERDİĞİ MÜCADELEYE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Anasayfa - Aralık 25, 2018 8:12 pm A A

23 Aralık 1930’da Menemen’de, çağdaşlığa karşı başlatılan gerici ayaklanmayı engellemek için harekete geçen; genç cumhuriyeti koruma bilinciyle vatanseverlik görevini yerine getiren ve bu uğurda şeriat yanlıları tarafından başı kesilerek şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, yine aynı kalkışmada şehit edilen Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi, şehit edilişlerinin 88. Yılında saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Kubilay, o zamanki adı Bursa Muallim Mektebi olan bu okuldan mezun olmuş bir öğretmendir ve bu nedenle de okul içinde bir de Kubilay büstü bulunmaktadır. Ancak her yıl düzenli olarak 23 Aralık tarihinde okulda yapılan Kubilay Anma Programı, en son 2014 yılında yapılabilmiş, bu tarihten sonra yapılmak istenen anma programları 2014’de göreve getirilen okul müdürü Aydın KILIÇ ve ilimiz eğitim yöneticileri tarafından engellenmektedir. Geçtiğimiz yıl bu anma etkinliğini engellemek için hafta sonu yapılan kurslar iptal edilerek okul kapatılmıştı, bu yıl da 23 Aralık pazar gününe denk geldiği için “okulu açacak personel yok” yalanının arkasına sığındılar.

Okulun geleneksel hale gelmiş Kubilay anmasını ortadan kaldıran bu okul müdürü, daha geçtiğimiz ay Metin Önal MENGÜŞOĞLU isimli kişiye konferans verdirerek öğrencilerimizi gerici fikirlerle , cumhuriyet karşıtı sözlerle, siyasi propagandayla zehirlemeye çabalamıştır. Bu okulda 23 Aralık 2014’de son kez düzenlenen anma programında bir konuşma yapan okul müdürü Aydın KILIÇ bu konuşmasında Menemen Ayaklanması’nın gerici bir kalkışma olmadığını da söyleyecek kadar ileri gitmiştir. İşte son 4 yıldır okulda anma programı yapılmasını engellemelerinin altında yatan asıl neden de budur: Gelecek nesillerin Kubilay’ın mücadelesini anlamalarından korkmaktadırlar. Kubilay gericiliğe

karşı mücadele ederken şehit olmuş bir semboldür ve bu zihniyet sahipleri Kubilay’dan rahatsızdırlar. Menemen’de yaşanan tarihi gerçekler bütün çıplaklığıyla ortada iken, engelleme çabaları gösteriyor ki bu yöneticiler Kubilay’lardan yana değil açık bir şekilde Derviş Mehmet’lerden yanadır.

Sizi 88 yıldır iyi tanıyoruz, emperyalizmin güdümünde aydınlanmaya ve çağdaşlaşmaya karşı ortaçağ karanlığını yaratmak için gizli işbirlikçilersiniz, Sizi 88 yıldır iyi tanıyoruz, siz halkımızın cehaletin kıskacından kurtarılmasına karşı çıkan, çağdaş bireyler olarak akılla, bilimle yaşamalarını engellemek için çalışanlarsınız, Özgürlüğü elinden alınarak emeği, bedeni ve yaşam hakkı sömürülen halkımız kokuşmuş düzeninize itiraz etmesin diye itaat eden kullar haline getirmek için inançlarını sömürenlersiniz, Sizler bu gerici amaçlar uğruna kesilen başı bir sopayla gezdirilen Kubilay ‘ ın değil, bunu yapan vahşi duyguların esiri ortaçağ zihinli derviş mehmetlerin fikir paydaşları, amaç ortaklarısınız… Gelin Tanışalım;

Bizler de Çağdaş Cumhuriyet’i canı pahasına ayakta tutacak olan Kubilay’larız,

Karanlığa karşı mücadele eden Çetin EMEÇ’ler, Abdi İPEKÇİ’ler, Ahmet Taner KIŞLALI’lar, Bahirye ÜÇOK’lar, Uğur MUMCU’larız,

Hepimiz, ortaçağ karanlığına karşı özgürlüğü, barışı, kardeşliği,aydınlanmayı ve bağımsız yaşamı savunan Mustafa Kemal’leriz….

Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, Atatürk Devrimleri’ne ve Laik Cumhuriyet’e karşı girişilecek her türlü kalkışmanın karşısına Kubilay gibi dikileceğimize ve Kubilay gibi canımız pahasına mücadele edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.

Özkan RONA

Şube Başkanı

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 8:12 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ