KUBİLAYIN MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ ŞEHİTLERİMİZ ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Anasayfa - Aralık 23, 2016 3:47 pm A A

KUBİLAYIN MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ
ŞEHİTLERİMİZ ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

23 Aralık 1930’da Menemen’deki Cumhuriyet Devrimleri’ne karşı başlatılan gerici ayaklanmayı engellemek için harekete geçen; genç cumhuriyeti koruma bilinciyle vatanseverlik görevini yerine getiren ve bu uğurda seriat yanlıları tarafından başı kesilerek şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, yine aynı kalkışmada şehit edilen Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi, şehit edilişlerinin 86. Yılında saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Kubilay, o zamanki adı Bursa Muallim Mektebi olan bu okuldan mezun olmuş bir öğretmendir ve bu nedenle de okul içinde bir de Kubilay büstü bulunmaktadır. Ancak her yıl düzenli olarak 23 Aralık tarihinde okulda yapılan Kubilay Anma Programı, en son 2014 yılında yapılabilmiş, son iki yıldır yapılmak istenen anma programları 2014’de göreve getirilen okul müdürü Aydın KILIÇ ve diğer eğitim yöneticileri tarafından engellenmektedir.
23 Aralık 2014’de son kez düzenlenen anma programında bir konuşma yapan okul müdürü Aydın KILIÇ bu konuşmasında Menemen Ayaklanması’nın gerici bir kalkışma olmadığını da söyleyecek kadar ileri gitmiştir. İşte iki yıldır okulda anma programı yapılmasını engellemelerinin altında yatan asıl neden de budur: Gelecek nesillerin Kubilay’ın mücadelesini anlamalarından korkmaktadırlar. Kubilay gericiliğe karşı mücadele ederken şehit olmuş bir semboldür ve bu zihniyet sahipleri Kubilay’dan rahatsızdırlar. Menemen’de yaşanan tarihi gerçekler bütün çıplaklığıyla ortada iken, engelleme çabaları gösteriyor ki bu yöneticiler Kubilay’lardan yana değil açık bir şekilde Derviş Mehmet’lerden yanadırlar.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne kadar ülkemizin birliği ve bütünlüğü için binlerce şehit vermiş acılı bir coğrafyada, bu acıları yaşamaya devam ediyoruz. Hiçbir ayrımı olmaksızın tüm şehitlerimizin manevi değeri aynı olmalıdır. Yani bölücü terör örgütüyle mücadelede verdiğimiz şehitler ne ise Kubilay da odur. Gerici terör örgütleriyle mücadelede verdiğimiz şehitlerimiz ne ise Kubilay da odur. 15 Temmuz gerici kakışmasını engellemek için yaşamlarını kaybeden şehitlerimiz ne ise Menemen’deki gerici kalkışmada yaşamını kaybeden Kubilay da odur. Ancak görüyoruz ki yetkiyi elinde bulunduranlar kendi siyasal anlayışlarına göre şehitlerimizi kategorize etmekte, şehitlerimiz arasında açık bir ayrımcılık yapmaktadırlar. Bugün Devrim Şehidi Kubilay’ın anılmaması, anma programının engellenmesi de şehitlerimiz arasında yapılan ayrımcılığın açık bir göstergesidir.

Kentimizin yöneticileri şehitlerimiz arasında yaratılan bu ayrımcılığa izin vermemelidirler. Ya bu çirkinliğe bir an önce son vererek Şehit Asteğmen Kubilay’a hakettiği değerin verilmesini sağlanmalı, ya da türlü acılar yaşadığımız bu zor günlerde bir daha birlik beraberlikten söz etmemelidirler. Çünkü inandırıcılığı olmamaktadır.

Bugün burada Kubilay Anıtı’nı ziyaret etmemiz için uygun koşulların yaratılmasını sağlayan Yıldırım Kaymakamı’mız Sayın Mehmet AYDIN’a da göstermiş oldukları gerçek devlet adamlığı tavırları nedeniyle tüm kurumlarımız adına teşekkürlerimizi sunarız.
Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, Atatürk Devrimleri’ne ve Laik Cumhuriyet’e karşı girişilecek her türlü kalkışmanın karşısına Kubilay gibi dikileceğimize ve Kubilay gibi canımız pahasına mücadele edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.

Şartlar ne olursa olsun HEPİMİZ KUBİLAYIZ !
Özkan RONA
Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı

1       4

3        2

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 3:47 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]