LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ

Anasayfa - Haziran 4, 2018 10:02 am A A

LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
Ortaokul sekizinci sınıfta okuyan yaklaşık 1 milyon öğrenci yarın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yapılacak olan LGS’ye girecek.

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla herhangi bir bilimsel çalışma, altyapı hazırlığı olmadan bir anda kaldırılan TEOG’un yerine getirilen LGS’nin var olan eşitsizliği daha da artıracağını, bu değişikliğin uzun vadede eğitim sistemimizi tümden özelleştirme ve imam hatipleştirme projesinin bir adımı olduğunu söylemiştik. Bugün geldiğimiz noktada sınavla öğrenci alan okulların “proje” okul yapılması, sınavsız öğrenci alacak Anadolu Liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi, bu amacı bir kez daha ortaya koymuştur.

İmam hatip kıskacına alınan öğrencilerin, bu dayatmadan kurtulmak için özel okulları düşünüyor olması, malum resmi tamamlamaktadır.

Gençlerimiz motivasyonları kaybolmuş bir şekilde bu sınava hazırlanmıştır. Başarıyı ölçmekten uzak olan bu sınav, ne yazık ki çocuklarımızın hayatına anlam katmaktan çok bir angaryaya dönüşmüştür.

Bu sistem, yıllardır yaygınlaştırdıkları Anadolu Liselerini gözden çıkarıp, İmam Hatip Liselerini ön plana çıkarmaktadır. İmam hatip ortaokullarından, imam hatip liselerine geçiş oranının %50’ler düzeyinde kaldığı, bu kadar ayrıcalığa ve desteğe rağmen imam hatip liselerinin kontenjanlarının yarı yarıya boş kaldığı gerçeğini herkes bilmektedir.

Milyonlarca öğrencimizi %11’lik dilime hapseden bu sistem çökecektir. 16 yıldır, iktidar tarafından yap boza dönüştürülen, kendi getirdikleri her sisteme kendilerinin bile sahip çıkmadığı sıradan bir seçme sınavıdır bu yapılan.

Bilinmelidir ki; tüm bu adaletsiz koşullara rağmen sınavlarda başarı gösterecek öğrencilerimiz, tamamen kendi zeka ve çabalarıyla bu başarıya ulaşmış olacaklardır.

Eğitim-İş olarak, sınava girecek olan öğrencilerimize başarılar diler, bu adaletsiz sisteme rağmen tüm imkanlarını seferber ederek çocuklarını bu sınava hazırlamaya çalışan velileri, öğrencilerimiz için emek veren değerli öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 10:02 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]