OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇTIK

Anasayfa - Ocak 18, 2017 1:18 pm A A

OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇTIK

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği 25.11.2016 tarih ve 29899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelikte, parasız yatılılık ve bursluluk kontenjanlarında öğretmen çocuklarına ayrılan kontenjan yüzde 15’den yüzde 5’e düşürülmüştür.  Kurumsal anlamda Bakanlığın kendi personeli ve ailesine tanıdığı bu imkanın törpülenmesi yanlıştır. Bununla birlikte bu kontenjanın yalnızca Bakanlığa bağlı “ilköğretim ve ortaöğretim” kurumlarında görev yapan öğretmenlerin çocuklarına tanınması da doğru değildir. Yani Bakanlığa bağlı mesleki eğitim merkezleri, halk eğitim merkezi, anaokulu, öğretmenevi … gibi ilköğretim ve ortaöğretim kurumları dışındaki kurumlarda görevli olan öğretmenlerin çocukları bu imkandan faydalanamayacaktır. Öğretmenin görev yaptığı kuruma bakılmaksızın tüm öğretmen çocuklarına bu imkan sağlanmalıdır.

Bir başka mağduriyete neden olacak husus da okul pansiyonlarında belletici ve nöbetçi belletici öğretmenlik görevi, pansiyonun bağlı olduğu okul öğretmenlerine resen verilmektedir. Söze konu bu resen görevlendirmeye ilişkin hüküm bu görevi yürütecek öğretmenler için oldukça külfetli ve mağdur edici bir görevlendirmedir. Bazı durumlarda okulun öğretmen sayısına göre haftanın 3 günü belki 4 günü akşamları okuldan sonra bu öğretmenlere resen bu görevler verilecektir. Burada olması gereken öncelikle istekliler arasından bu görevlendirmelerin yapılmasıdır.

Öğretmenlerin mağduriyetine neden olan anılan yönetmelik hükümlerinin iptali amacıyla Sendikamızca Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 1:18 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ