SELAM OLSUN 8 MART’I YARATANLARA VE YAŞATANLARA!

Anasayfa - Mart 9, 2016 8:51 pm A A

Bursa Emekçi Kadınlar Platformunun organize ettiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yürüyüşüne demokratik kitle örgütleri katıldılar.

 

BURSA EMEKÇİ KADINLAR PLATFORMU

Bugün 8 Mart,

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü,

Bugün Mücadele Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemi ve anlamı her geçen gün daha bir yakıcı hale geliyor. Her geçen gün Mücadeleye katılan kadın sayısı artıyor. Her ne kadar içi boşaltılmaya çalışılsa bile 8 Mart bizlere yol göstermeye devam ediyor. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışma istemiyle greve başladı.

Bu direniş esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. 129 kadın işçi “eşit işe eşit ücret” istedikleri için katledildiler. 129 kadın işçi “daha iyi koşullarda yaşamak” istedikleri için katledildiler. 129 kadın işçinin yaşamına mal olan alevler tüm dünyayı sardı ve kadınların önünde ışık olmaya devam ediyor. Yıl 2016, Ortadoğu ve Ülkemiz AB-D Emperyalistlerinin kuşatması altında. İnsan soyunun en büyük düşmanı Emperyalistler, bin ülkeli bir dünya yaratma projesi olan BOP çerçevesinde, Halkların arasına attıkları düşmanlık tohumlarını suluyorlar.

Ortadoğu halkları ve Türk halkı kan kusuyor. Acının en büyüğünü de ölerek, tecavüze uğrayarak, eşinin, çocuklarının ölümünü görerek kadınlar yaşıyor. Kadınlar çifte sömürüye maruz kalmaya devam ediyor. İşçi, emekçi olduğu için sömürülürken, kadın olduğu için de sömürülüyor. Sınıflı toplum olmanın bedelini en ağır kadınlar ödüyor. Bu bedeli öderken kadınlara, ortaçağcı gericilik kurtuluşmuş gibi gösteriliyor.

Tarikatlar kadınlarımızı kıskaç altına almış durumda. Kadınlarımız, tek çarenin şeriat olduğu, çarşafa bürünerek, evlere kapanarak, erkeklere köle olarak özgürleşecekleri konusunda ikna edilmeye çalışılıyor. Kurtuluş Savaşımızda emperyalizme karşı erkeklerle omuz omuza mücadele eden onurlu kadınlarımızın ülkesinde ki kadınlar şimdi Afganistan ve Suudi Arabistan’da yaşayan kadınlar gibi köleleştirilmek isteniyor. Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi,toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik,siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir. Siyasal iktidar ülkemizi ortaçağın karanlıklarına götürmek için tüm gücüyle seferber olmuş durumda. 4+4+4 gerici eğitim sistemiyle kız çocukları okul dışı bırakılıyor ve her geçen gün çocuk gelin sayısı artıyor. İmam Hatip Okullarının sayısı her geçen gün bilinçli olarak arttırılıyor ve bu okullar burslar verilerek özendirilmeye çalışılıyor. Bunların yanı sıra, AKP iktidarı kadını eve hapsetmek için yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Şimdi de esnek çalışma sistemini yasallaştırmaya çalışarak, kadınları köleleştirmek istiyor. Esnek çalışma ile doğum ve annelik izni kadınların, çalışma biçimini esnek ve güvencesiz bir hale getirilecek bu da beraberinde kadınların sigorta priminin eksik, maaşının düşük olması ve kıdem tazminatı vb. haklarının olumsuz yönde etkilenmesi anlamına gelmektedir. Kadın sorunları bunlarla da bitmiyor. 2002 yılından beri kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artış olmuştur.

Kadınlarımız eşi, sevgilisi, babası ya da erkek kardeşi tarafından öldürülüyor. Bu cinayetlerin bir kısmı namus adı altında işlenirken, büyük bir kısmı boşanmak isteyen kadınların eşleri tarafından işleniyor. Cinayeti işleyenlere, tacizde bulunan ve tecavüz edenlere uygulanan komik iyi hal indirimleri, kadınlara yapılan zulmü teşvik ediyor. Siyasal iktidarın kadınlara verdiği değer ülkemizde kadın sorunlarındaki artışla kendini göstermektedir. Özgecan öldürüleli bir yıl oldu. Ama hala Özgecan Yasası çıkartılamadı. Ve 2015 yılında 303 kadın öldürüldü. Böyle gitmeyecek. Bu karanlık günleri güneşe çevireceğiz elbet! Kadın sorununun çözümü sınıf mücadelesiyle mümkündür. Sınıfsal sömürü son bulduğunda, kadına yönelik her türlü baskı, sömürü ve şiddet de son bulacaktır. Bunu gerçekleştirecek olan emekçi kadın ve erkeklerin omuz omuza dayanışması, örgütlenmesi ve mücadelesi olacaktır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Emekçi kadınların mücadele günüdür. Bu mücadele ancak örgütlenerek başarıya ulaşacaktır. Kadınlar bulundukları her ortamda örgütlenecek ve bu kahrolası sömürü düzenini ortadan kaldırmak için erkekle birlikte kararlılıkla mücadele edecektir. Yaşamın yarısı kadınlarsa, mücadelenin ön saflarında yer alacaklar da kadınlardır.

KADIN ERKEK EL ELE, ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE!

HER GÜN 8 MART, HER GÜN MÜCADELE!

SELAM OLSUN 8 MART’I YARATANLARA VE YAŞATANLARA!

Düzenleyen Demokratik Kitle Örgütleri

1-Atatürkçü Düşünce Derneği

2-Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

3-Büro İş Sendikası

4-Cumhuriyet Kadınları Derneği

5- Cumhuriyet Halk Partisi

6-Eğitim İş Sendikası

7- Genel Sağlık İş Sendikası

8-Halkın Kurtuluş Partisi

9-Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 8:51 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]