ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİ, İKTİDARIN DEĞİL BİLİMİN NEFERİ OLMALIDIR!

Anasayfa - Mayıs 28, 2018 6:31 pm A A

ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİ, İKTİDARIN DEĞİL BİLİMİN NEFERİ OLMALIDIR!

16 yıllık AKP iktidarı boyunca bilimsellikten, demokratiklikten uzaklaştırılmaya çalışılan üniversitelerin, geldiği son durumu gösteren 2 vahim olay art arda yaşanmıştır.

Bilindiği üzere, mantıktan uzak bölünme kararının ardından haklı protestoların merkezi haline gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce ziyaret etmiş, bu ziyaretin ardından fakülte dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran ve yardımcıları YÖK’ün talimatıyla rektörlük tarafından ‘istifaya zorlanmak’ metoduyla görevden alınmıştır.

ÖNCE CERRAHPAŞA SONRA 9 EYLÜL

Dekan Duran, istifasının ardından “Sayın Muharrem İnce’ yi okula almamam gerektiği konusunda talimat verdiler. Ancak ben bunu kabullenemedim. Böyle bir şey mümkün değildi. Açıkça söylemek gerekirse bu olay ipimizi çekti” açıklaması yaptı.

Bu açıklama, üniversite rektörlerini akademi dünyasının listesinde sonlarda olmasına rağmen yandaşlık kriteriyle atayan zihniyetin kendisinden olmayanlara tutumunu, bir darbe kurumu olan YÖK’ün yandaşlıkta ne kadar sınır tanımayacağını bir kez daha göstermiştir.

İlerici kamuoyu bu olayı konuşurken, 9 Eylül Üniversitesi’nde sendikamıza ve üyelerimize yapılan bir haksızlık, bu saldırgan tutumun sistematik ve yaygın olduğunu ispat etmiştir.

Yetki kazandığı için Üniversitenin Tınaztepe Yerleşkesi’nde yetkili sendikalara ayrılan odaya yerleşen üyelerimiz, dün sabah yönetimin akıl almaz bir saygısızlığına maruz kalmıştır.

ODA GASP EDEN BİR YÖNETİM

Hükümete yakın sendikanın değil, Cumhuriyet ilkelerinin savunucusu olan Eğitim İş’in yetki almasını hazmedemeyen üniversite yönetimi, üyelerimizi arayarak odanın boşaltılmasını istemiş, odayı mescit yapacaklarını söylemiştir. Üyelerimiz ise sendikamızın yetki kazandığını ve bir çalışma ofisi hakları olduğunu hatırlatıp, kendilerine bir yer göstermeden hak edilmiş odayı terk etmeyeceklerini bildirmiştir.

Üniversite yönetimi, yer göstermek bir yana dursun, akademi camiasına yakışmayacak bir vandallığa girişmiştir. Söz konusu odanın kapısını kırmış, kilidi değiştirmiş ve içeride üyelerimizin eşyaları olduğu halde oda gasp edilmiştir.

YILMADIK, YILMAYACAĞIZ

Üst üste yaşanan bu iki skandal, bilimin, sorgulamanın, çağdaşlığın kalesi olması beklenen üniversitelerin nasıl bir anlayışla yönetildiğini ve bu zihniyetten neden kurtulmak gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Eğitim-İş olarak; akademide ilerici akademisyenlerin tırpanlanmasına, bilim yuvalarının cehaletin temsilcisi niteliğinde yöneticilerle dağıtılmasına, kazanılmış hakların iktidar yandaşlarınca gasp edilmesine karşı verdiğimiz mücadelemizi sonuna kadar ve yılmadan sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 6:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]