YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ BUGÜN YARGILANDI!

Anasayfa - Haziran 19, 2017 3:30 pm A A

YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ BUGÜN YARGILANDI!

10.köy sanığı’na büyük destek

Okul müdürlerinin atamalarının usulüzlüğünü kamuoyuna duyurduğu için yargılanan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Rona, ilk duruşmasında  büyük destek gördü

 

Bursa’da 2016 yılındaki okul müdürü atamalarının yandaş sendikaların listelerine göre yapıldığını ortaya koyan Eğitim İş Bursa Şube başkanı Özkan Rona’ya, “kişisel mahremiyeti ihlal etmek” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, bugün (14.06.2017) Ankara Adliyesi’nde görüldü.

 

ADLİYE DEĞİL DAYANIŞMA BAHÇESİ

Eğitim İş ve Rona’ya destek için gelen yüze yakın isim arasında, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim İş’in il ve ilçe şubelerinin başkanları, üyelerinin yanısıra,  birçok demokratik kitle örgütünün temsilcileri ve CHP’den şu isimler vardı:

Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Ceyhun İrgil, Denizli Millletvekili Kazım Arslan, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Eskişehir milletvekili Gaye Usluer, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça.

Dayanışma için buluşan kitle, “Ya hep beraber ya hiç birimiz, Özkan Rona’ya özgürlük!” pankartı arkasında buluştu.

Duruşma öncesi Adliye önünde bir basın açıklaması yapan Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, söze, dayanışma gösteren herkese teşekkür etmekle başladı.

 

“RONA’NIN HEDEF ALINMASI TESADÜF DEĞİL”

“Hırsızı yakalayan evsahibi yargılanıyor” diyen Balık, Bursa’da okul müdürlerinin liyakatla değil, kriterleri belli olmayan mülakatlarla atandığını ve mülakat sonuçlarının Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce gizli tutulduğunu hatırlattı. Özkan Rona ve arkadaşlarının, atamaların tam listesine ulaştığını ve Eğitim Bir Sen başta olmak üzere yandaş sendika üyelerinini devlet eliyle nasıl kadrolaştığını ortaya koyduğunu vurgulayan Genel Başkan, “Bu davayla adam kayırmak, kişisel mahremiyet alanına girerken; bunu ortaya çıkarmak suç sayılmıştır” dedi.

Rona’nın; okul zillerinden dombranın sökülmesinden, okullardan Atatürk köşelerinin kaldırılmasını deşifre etmeye, usulsüz atamaları su yüzüne çıkarmaktan, 10.yıl Marşı’nın kaldırılmasını engellemeye kadar birçok önemli zafere imza attığını hatırlatan Mehmet Balık, Özkan Rona’nın hedef alınmasının tesadüf olmadığını vurguladı.

Açıklama, Özkan Rona’ya sonuna kadar destek verileceği ve laik eğitim için mücadeleden asla vazgeçilmeyeceği vurgusuyla sonlandı.

 

‘BEN DEĞİL EMEK HIRSIZLARI YARGILANMALIYDI’

Açıklamanın ardından başlayan duruşmada Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, savunma yaptı.

“Ortada büyük bir yandaş kayırmacılığı olduğunu fark ettik ve bunu ortaya çıkardık. Bu bizim sendikacılık faaliyetlerimiz arasında vardır ve kamuoyunu bilgilendirmek toplumsal görevimizdir” diyen Rona, sözlerini şöyle bitirdi:

“Asıl yargılanması gerekenler; bu usulsüz atamaları yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve hak etmedikleri halde okul müdürü koltuklarına kurulan yandaş sendikalılardır. Onlar dururken benim yargılanıyor olmam, en başta Türkiye için bir utançtır.”

Mahkeme, davacı olanların hepsinden ifade alınmadığı gerekçesiyle 6 Kasım’a ertelendi.

Eğitim İş yöneticileri ve Özkan Rona, adliyeden alkışlar eşliğinde çıktı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 3:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAMU ÇALIŞANI KADINLARIN SORUNLARININ TESPİTİ ANKETİ
  Ülkemizde eşitlikçi olmayan, cinsiyetçi uygulamaların, kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle Eğitim-İş Sendikası Genel Merkez koordinasyonunda oluşturulan Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle toplandı. Toplantıda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik olarak gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin planlaması yapıldı. Bu çerçevede hazırlanmış olan ankete katılmanız, kadınların sorunlarının tespiti açısından büyük önem arz etmektedir.  […]
 • 02
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık.
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Şubat 1933 tarihinde okunan Bursa Nutku’nun 88. Yılını, Atatürk Evi önünde gerçekleştirdiğimiz tören ile andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Sayın Nedret Yayla tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılırken, Bursa Nutku, Şube Başkanımız Yeliz Toy tarafından okundu.   Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 03
  YAPILAN ZAMLARI PROTESTO ETMEK İÇİN BORDROLARIMIZI YAKTIK
  Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 04
  BİZE DAYATILAN MAAŞ ZAMMI ORANLARINI KABUL ETMİYORUZ!
  Kamu emekçileri, emeklileri ve ailelerini sefalete mahkum eden ücretlerin iyileştirilmesi, ek zam ve insanca yaşam düzeyinde bir ücret taleplerimizi haykırmak için 15 Ocak 2021 Cuma Saat 12.30’da Şehreküstü Meydanı’nda toplanıyoruz. Kamu emekçilerinin bu haklı talepleri için tüm sendika ve konfederasyonları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşTweet
 • 05
  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER ARAŞTIRMASI
  “Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, pandemi süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son önlemlerle 23 Kasım 2020 tarihi itibariyle de eğitimin tüm kademelerinde uygulamaya giren bilgi aktarma sürecinde, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir. Araştırma Bursa’nın 17 ilçesinde kamu okullarında çalışan 1779 öğretmen ile […]