30 AĞUSTOS, HEPİMİZİN ZAFERİ

Anasayfa - Ağustos 30, 2019 4:56 pm A A

“Dağlarda tek tek
Ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı öyle ferahtılar ki
Şayak kalpaklı adam
Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden 
Güzel, rahat günlere inanıyordu.
Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
Birden bire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar `üç’ dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun kenarına kadar,
Eğildi durdu.
Bıraksalar
İnce uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı” N.Hikmet

Değerli Basın Mensupları;

Nazım’ın dizelerinde benzettiği O, sarışın kurdun, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Türk bağımsızlık savaşına önderlik ederek zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz’un 97. yılındayız.

Bu zafer, büyük işgaller sonrasında Anadolu topraklarına sıkıştırılmış Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sağlayan en önemli ve hayati adımdır.
İnsanlık tarihinin gördüğü en şanlı zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi; işgal edilmiş topraklarını kurtarmanın haklılığı, bağımsız yaşamaya duyulan inanç ve kararlılıkla kazanılmış bir zaferdir.
Mustafa Kemal’in “ Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!…
O halde, ya istiklâl ya ölüm!” kararlığı ile önderlik ettiği bağımsızlık savaşımızın, başarıya ulaştığı 30 Ağustos Zaferi , hepimizin ortak zaferidir.

Bu büyük zaferin 97. Yılında , bizlere özgür ve bağımsız bir ülke bırakmak uğruna canlarını veren atalarımızı anmak ve büyük zaferimizi kutlamak üzere bayraklarımız ve Atatürk posterlerimizle alanlarda olacağız.
30 Ağustos Zaferi’nin Bursa’mız için ise, bambaşka bir önemi vardır. Bursa’nın 20 Temmuz 1920’de işgal edilmesinden sonra duyulan üzüntü ile meclis kürsüsüne puşide-i siyah ,yani siyah örtü örtülmüştür.
Bursa’nın ve tüm Anadolu’nun üzerindeki karanlık işgal örtüsünün yırtılıp atıldığı o büyük günde , tüm Bursalı hemşerilerimizi , Bursa Zafer Platformu olarak, 30 Ağustos Cuma Saat 14:00’de Şehreküstü Meydanı’nda toplanmaya , Zafer Yürüyüşü’ müze katılmaya davet ediyoruz.

Kadını, erkeği, genci , yaşlısı… O büyük zafere giden yolda omuz omuza vererek ülkemizin bağımsızlığı için nasıl mücadele ettiyse, biz de kadın -erkek- genç -yaşlı Bursalı tüm hemşerilerimizi , aynı düşünce ve kararlılıkla omuz omuza meydanlarda bayram kutlamalarına davet ediyoruz.
Çünkü bu zafer, hepimizin zaferidir…

Bursa Zafer Platformu Adına
Özkan RONA
Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 4:56 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]