Eğitim İş Bursa Şubesi

Öğretmenler Kurulunda İşyeri Temsilcilerimizin Okuyacağı Metin

Sendika Haberleri

Öğretmenler Kurulunda İşyeri Temsilcilerimizin Okuyacağı Metin

Merkez Yönetim Kurulumuzun 29/08/2022 tarih ve 482 sayılı kararı gereği Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Basamaklarına karşı 5-9 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak olan Öğretmenler Kurul toplantılarında işyeri temsilcimiz ya da üyemiz tarafından aşağıdaki metnin okunmasına ve tutanaklara geçirilmesine karar verilmiştir.

ÖĞRETMENLER KURULUNDA OKUNACAK METNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Öncelikle belirtmek isterim ki okuyacağım bu metnin kurul tutanaklarına alınmasını, kurul kayıtlarınageçirilmesini istiyorum. Yazman arkadaşlarımın zorlanmaları halinde metnin bir örneğini sunabilirim. 

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım! Bugün kamuoyunu çokça meşgul eden ve içinde kariyer sisteminin de bulunduğu 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında açıklama yapmak istiyorum

Bu kanun hukuksuzdur. Çünkü öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğunun altını çizen ilgili yasalarla çelişmektedir. Hukuksuzdur çünkü her öğretmen uzmandır ve uzmanlık belgesi de diplomasıdır. Hukuksuzdur çünkü hayata geçerse eşit işe eşit ücret ilkesi okullarda tamamen tarihe karışacaktır. Hukuksuzdur çünkü, hukukun temel ilkeleri gereğince kazanılmış haklar geri alınamaz. Nasıl bir gecede mühendislere artık teknikersiniz denemiyorsa, öğretmenlere de artık uzman değilsiniz denemez!

- Bu kanun adaletsizdir. Kanun zaten sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu kez de uzman öğretmen, başöğretmen diye bölmeyi hedeflemektedir.

- Bu kanun tehlikelidir çünkü tahribatı sadece öğretmenlere değil tüm eğitim sistemine yönelik olacaktır. Öğrenciler ve veliler dahi, hangi unvana sahip öğretmenlerin sınıfında eğitim gördüğüne göre ayrışacaktır. Buradan suni bir rekabet ve muhtemeldir ki tıpkı bağış adı altında toplanan kayıt paraları gibi, illegal bir ekonomi doğurma riski yaratmaktadır. 

- Bu kanun haksızdır çünkü her şeyden önce bu ülkenin bir tane Başöğretmeni olduğu ve bizim muradımızın da O Başöğretmen’ in unvanını paylaşmak değil O’nun mirasına sahip çıkmak olduğu gerçeğini hiçe saymaktadır. Kurulumuzu saygı ile selamlıyorum.

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

EĞİTİM-İŞ BURSA ŞUBESİ KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 83. YILI ETKİNLİĞİ

"BİR DEVİR BİR DEVRİM" 

İlkel tarımdan modern üretime yönelme arayışlarının, çağdaş demokrasiye geçebilmek için özgür yurttaşlar yaratma projesinin adı, 

Yüzyılların karanlığında kalan Anadolu köylüsüne insan olduğunun hatırlatılması, 

Cumhuriyet yurttaşı yaratmanın projesi, 

Ortaçağı yaşayan Anadolu köylerinde uygarlık yaratmanın öyküsü... 

Bir Yıl Dönümü: Köy Enstitüleri 

Bozkır Bilgeleri'nin Cumhuriyet Işığını Anadolu'ya taşıma mücadelesini, 83. kuruluş yıl dönümünde hep birlikte anacağız, anlatacağız.

Devrimcileri selamlayacağız.

Tüm dostları bekleriz.

Eğitim-İş Bursa Şubesi

DEVAMI

Eğitim Çalışanlarının Promosyon Oyalamacası ve Gerçekler

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Yeliz TOY
Şube Başkanı-0507 637 42 08

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Sağlıklı Yaşam İstiyoruz Kokart
  • KURU EKMEK VE BORDRO YAKMA EYLEMİ
  • EĞİTİM-İŞ SENDİKASI BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK HATIRA ORMANI FİDAN DİKİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK
  • 1 MAYIS’TA  ALANLARDAYDIK

Videolar

  • Nazım Hikmet Anma Programı
  • Öğretmenler Aşısız Okullar Öğretmensiz Kaldı
  • Aşılama yapmadan, önlem almadan okulları açmak sürdürülebileceği anlamına gelmez.
  • 3 MART DEVRİM YASALARI