BASKI VE CEZALAR BİZİ YILDIRAMAZ! MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!

Anasayfa - Mart 13, 2016 9:30 pm A A

BASKI VE CEZALAR BİZİ YILDIRAMAZ! MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!

Eylül 2014’te ilimizdeki 4 sendikanın (Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş, Aktif Eğitim Sen ) ortaklaşa düzenlediği “Büyük Eğitimci Yürüyüşü” nedeniyle sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 27 eğitimciye 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti

12 Mart 2016 Cumartesi – 22:07
baskılar yürüyüş

Bursa Milli Eğitiminde Yaşanan Baskı, Sürgün,Kıyım ve Kadrolaşmaya Karşı Sendika Şubelerimizce 10 Eylül 2014’de Gerçekleştirdiğimiz “Büyük Eğitimci Yürüyüşü” nedeniyle sendika yöneticilerine ve üye öğretmenlere hapis cezası verilmişti.
Sendikalar,Üyelerimiz ve Demokrasi Mücadelesine Yürek Koymuş Tüm Bursa Kamuoyuyla 12 Mart 2016 Cumartesi Saat 13:30’da Kent Meydanı’nda Toplanarak Baskı ve Cezalara karşı ortak mücadeler verdiklerini gösterdiler.

                                                               BASINA VE KAMUOYUNA

 

                BASKI VE CEZALAR BİZİ YILDIRAMAZ! MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!

 

10 Eylül 2014’te ilimizdeki 4 sendikanın (Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş, Aktif  Eğitim Sen ) ortaklaşa düzenlediği “Büyük Eğitimci Yürüyüşü” nedeniyle sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 27 eğitimciye 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir. Verilen bu cezalar hukukun geldiği noktayı, iktidar politikalarının yandaşı olmayan sendikalara uygulanan baskının boyutunu ortaya koymaktadır.

                        

YAPILAN YÜRÜYÜŞÜN GEREKÇESİ YÖNETİCİ ATAMALARINDAKİ ADALETSİZLİK VE EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN SORUNLARIDIR!

         10 Haziran 2014’te yönetici atama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Türkiye genelinde binlerce okulun idarecisi hiçbir bilimselliği olmayan, liyakat esaslarını tanımayan performans değerlendirme yöntemiyle tasfiye edilmiştir. Performans değerlendirme adıyla yapılan bu değişikliklerin tek amacı siyasi iktidarın kadrolaşma niyetidir. Siyasi iktidar “ben yaptım oldu mantığı ile” Anayasayı, eğitim alanının sorunlarını, iş barışımızı hiçe sayarak tam anlamıyla kıyım ve ideolojik kadrolaşma yapmıştır.

Atamalarda görev alan okul idarecilerinin % 80’i yandaş sendika Eğitim Bir Sen üyesidir. Bursa’da 482 okul müdüründen 286’sı yandaş sendika ve siyasi iktidar tarafından görevden alınmıştır. Atanan müdürler, müdür yardımcılarını yandaş sendika Eğitim Bir Sen’e sormadan belirleyememiştir. Mağdur olan idareci sayısı böylece binleri bulmuştur.

                       PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ MODERN KÖLELİKTİR!

Aradan geçen sürede itirazlarımızın haklılığı defalarca görülmüştür. Performans değerlendirmesi denilen, hiçbir bilimselliği olmayan yöntemle atanan idareciler üzerinden yandaş olmayan sendika üyelerine dönük baskı, ceza ve mobbing artmış, iş yeri barışı bozulmuştur. Okul idarecileri ile başlayan performans değerlendirme uygulaması bugün tüm eğitim emekçilerinin karşısındadır. 657 sayılı yasada planlanan değişiklikle tüm eğitim emekçileri performans değerlendirmesine tabi tutulmak istenmektedir. Kısacası dün idarecileri siyaseten belirleyen iktidar, bugün tüm eğitim emekçilerini iş güvencesiz “hükümet memuru” yapmak istemektedir.

                   10 EYLÜL 2014 “BÜYÜK EĞİTİMCİ YÜRÜYÜŞÜ” YASALARA VE ANAYASAYA UYGUNDUR!

 

Binlerce okul idarecisini, çocuklarımızın eğitim aldığı okullarımızın işleyişini ve tüm eğitim emekçilerini ilgilendiren bu sorunların doğmasına sebep olan yönetmelik değişikliğine ve Bursa’da gerçekleşen kıyıma karşı 10 Eylül 2014’te dört sendika ( TÜRK EĞİTİM SEN,EĞİTİM SEN, EĞİTİM İŞ,AKTİF EĞİTİM SEN) Milli Eğitim Müdürlüğü önünde biten “Büyük Eğitimci Yürüyüşü”nü düzenlemiştir.

Sendikalar olarak yaptığımız eylemde yasal ve anayasal sendikal haklar kullanılarak sorunlar basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu yürüyüşe katılan binlerce eğitim emekçisi başta yönetici atamaları olmak üzere eğitim alanında yaşanan sorunları dile getirmiştir. Fomara Meydanı’ndan başlayan yürüyüşte hiçbir sorun yaşanmamış, eğitim emekçileri demokratik tepkilerini ifade etmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü önene gelen sendika yöneticileri ve sorun yaşayan idareciler Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek istemiş,  eğitim emekçilerinin sorunlarını çözmekle görevli  Milli Eğitim Müdürü bunun yerine emekçilerin önüne kolluk güçlerinin engeliyle çıkmıştır. Öğretmenler kendi evi olan binaya sokulmamış, birçok sendika yöneticisi ve üyesi polis tarafından darp edilmiştir. Hakkını arayan kamu emekçisine kapılarını kapatan, sorunları ile ilgilenmek yerine onları şikayet eden Milli Eğitim Müdürü bu şehirde eğitimin sorunlarını çözemez. İlimizde binlerce eğitim emekçisinin temsilcisi sendikaların başkanları, yönetici ve üyelerinin aralarında bulunduğu   27 eğitim emekçisi “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” suçundan yargılanmış ve 1 yıl 3 ay  (5 yıl ertelemeli) gibi kabul edilemez bir ceza almıştır.

 

VERİLEN CEZALAR 27 SENDİKACIYA   DEĞİL SENDİKAL HAK ARAMA MÜCADELESİNEDİR

 

Sendikalarımızın başkanları, yönetici ve üyelerine verilen cezalar hakkını arayan tüm eğitim emekçilerine verilmiştir. Eğitim emekçilerinin temsilcisi olan biz sendikaların görevi eğitimcilerin, öğrencilerimizin ve velilerimizin sorunlarını dile getirmek, haklarımızı korumak ve geliştirmektir. Taleplerimiz tüm eğitim emekçilerinin, velilerin ve halkımızın eğitim hakkı talebidir. Bu taleplerimizi dile getirdiğimiz yürüyüş ve basın açıklaması her yönüyle yasalara uygundur. Bu nedenle verilen cezalar hukuki değil siyasidir. Yasalarımıza ve uluslararası hukuka aykırı olarak verilen cezalarla eğitim emekçilerinin hak arama mücadelesi engellenmek istenmektedir.

 

 

CEZALARLA BİZLERİ YILDIRMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI  MÜCADELEMİZ HER ALANDA DEVAM EDECEKTİR

 

27 arkadaşımıza ceza vererek bizleri yıldıracaklarını sananlar yanılmaktadır. 657 sayılı kanunda hedeflenen değişiklikle iş güvencemize dönük saldırıların arttığı bu dönemde verilen cezalar eğitim emekçilerine ve onların temsilcilerine gözdağıdır. Cezalarımızı 5 yıl erteleyerek bizleri bu süre içinde susturmayı hedefleyenler yanılmaktadır. Bizleri cezalarla sindirmeye çalışanlara karşı eğitim emekçilerinin hak arama mücadelesini her gün alanlarda ve  iş yerlerinde büyüteceğiz. Bizleri sindirmeye çalışanların adları tarihin sayfalarında unutulup gidecekken kazanan eğitim emekçileri olacaktır.  Ne iş güvencemizden ne de kazanılmış haklarımızdan vazgeçeceğiz.

 

Tüm eğitim emekçileri bilmelidir ki mücadele etmede bugün dünden daha kararlıyız.

 

 

 

TÜRK EĞİTİM SEN, EĞİTİM SEN, EĞİTİM İŞ, AKTİF EĞİTİM SEN 

 

Haberin Videosu

 
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 9:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]