BİRLEŞİK KAMU-İŞ’İN 9. MÜCADELE YAŞI KUTLU OLSUN

Anasayfa - Nisan 8, 2017 12:38 pm A A

BİRLEŞİK KAMU-İŞ’İN 9. MÜCADELE YAŞI KUTLU OLSUN

Konfederasyonumuzun kuruluşunun 9. yılının coşkusunu yaşadığımız bu günlerde ülkemiz tarihinin en sıkıntılı ve en zor günlerini yaşamaktadır. İçerisinden geçtiğimiz bu dönemde emeğimize, mesleğimize,  laik, demokratik Cumhuriyetimize, ulusal bağımsızlığımıza, bütünlüğümüze ve geleceğimize yönelik saldırılar daha da artmıştır.

2002’den bugüne ülkemizi tek başına yöneten siyasal iktidar; 16 Nisan’da yapılacak Anayasa oylaması ile demokrasinin temel kurumları olan yasama, yürütme ve yargıyı tek bir kişiye teslim eden, otoriter bir yönetim anlayışını getirmek istemektedir.

10 Nisan 2008 tarihinde; emeğimiz, demokrasimiz ve cumhuriyetimiz için mücadele etmek amacıyla kurduğumuz Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş; yapılan bütün baskı, tehdit ve engellemelere inat emek mücadelesinin ve kamu sendikacılığının etkin ve saygın örgütü olarak her geçen gün büyüyerek yoluna devam etmektedir.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş bugün 9. yılını kutlasa da konfederasyonumuzun kuruluşuna önderlik yapan Eğitim-İş Sendikamız 12 Eylül 1980 faşist darbesinde sonra Türkiye’de kamu sendikacılığına ilk adımı atarak bu mücadelenin öncülüğünü yapmıştır ve kamu emekçilerinin bundan sonrada umudu olmaya devam edecektir.

Özellikle içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçte ortak kaygılarımızı ve bu mücadelenin içerisinde yer alan- almayan bütün kamu emekçilerinin bu süreçte sunacağı katkı ve vereceği destek çok daha anlamlı ve önemli olacaktır. Çünkü Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu sadece kamu çalışanlarının değil bütün emekçilerin haklarının korunup geliştirilmesi için mücadele etmektedir.

Ülkemiz, tarihinin en büyük ekonomik, siyasi ve toplumsal sorunlarıyla karşı karşıyadır.  Uluslararası sermayenin sömürü amacıyla ülkemizde uygulamaya koyduğu özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma dayatmaları sonucunda ulusal sanayimizin ve ekonomik bağımsızlığımızın güvencesi olan Cumhuriyetin birikimleri özelleştirme adı altında yağmalanmakta ve peşkeş çekilmektedir.

Demokratik parlamenter sisteme dayalı kurulan Cumhuriyetimiz bugün çok daha ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. Çünkü 16 Nisan’da yapılacak referandumda getirilmek istenen bir Anayasa değişikliğinin ötesinde parlamenter sistemin ve cumhuriyetin kazanımlarının oylanması olacaktır.   Bu Anayasa değişikliği onaylandığı takdirde ülkemiz emperyalizm için dikensiz bir gül bahçesi haline getirilecek, çünkü Meclis’in onayı olmadan tek bir kişinin karar verebileceği bir sürecin önü açılacaktır.

Bu nedenle 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum ulusumuzun, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin geleceği açısından tarihi ve yaşamsal bir önem taşımaktadır.  Bu tarihi ve yaşamsal sınavın başarı ile verilebilmesi için üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek, bugün çok daha önemli ve anlamlıdır.

Birleşik Kamu- İş Konfederasyonu olarak; kuruluşumuzun 9. yılında bu bilinçle; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada  mücadele etmeye devam edeceğiz.  Bu bizim; bu Cumhuriyeti, bize emanet eden Büyük Devrimci ve Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’e, dava arkadaşlarına ve bu mücadelede büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 12:38 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]