BURSA İL MİLLİ EĞİTİM’İN SAKLADIĞI OKUL YÖNETİCİLİĞİ SINAVLARININ SONUCUNU AÇIKLIYORUZ:

Anasayfa - Ağustos 2, 2017 11:25 am A A

BASIN VE KAMUOYUNA DUYURULUR.

BURSA İL MİLLİ EĞİTİM’İN SAKLADIĞI OKUL YÖNETİCİLİĞİ SINAVLARININ SONUCUNU AÇIKLIYORUZ:

Sınav birincisi: yandaş sendika Eğitim Bir Sen!

 

Saygıdeğer basın emekçileri, sevgili meslektaşlarım ve sözümüze kıymet vererek buraya gelen tüm dostlar;

 

Bugün burada bir rezaleti deşifre etmek için bulunuyoruz. Bursa’da okul müdürleri ve müdür yardımcılarının nasıl seçildiğini ortaya koyacağımız bu rezalet, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm Türkiye’deki okullarda yandaş kadrolaşmayı nasıl sağladığının da göstergesidir.

Hatırlanacağı üzere; Bursa’da yapılan okul müdürü sözlü sınav sonuçlarını daha önce de henüz atamalar yapılmadan tam liste halinde kamuoyuna açıklamış, atamaların rotasını belirleyen yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in ipliğini pazara çıkarmıştık. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, mülakat sonuçlarını toplu olarak neden açıklamadığı da böylece anlaşılmıştı. Bu haksızlığı ortaya çıkararak rant tekerine hakikatin çomağını sokan Bursa Şube Başkanı’mız Özkan Rona’ya “kişiye özel bilgileri açıkladığı” gerekçesiyle açılan dava, hâlâ sürüyor.

Ama biz adam kayırmayı, kişisel mahremiyet alanın ihlali sayarken; bunu ortaya çıkarmayı suç kabul eden bu davanın bizi yıldırmayacağını söylemiştik. Bugün de Bursa’daki yeni okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının nasıl belirlendiğini deşifre edeceğiz.

 

KADROLAŞMAYI KAMUFLE ETMEK İÇİN YENİ TAKTİK

Gördüğünüz bu listeler, İl Milli Eğitim Müdürü’nün bir türlü toplu açıklamadığı, bizim elde ettiğimiz mülakat sonuçlarıdır.

Görebileceğiniz üzere 238 adayın puan sıralamasını içeren listeyi, mülakata giren eğitimcilerin sendikalarına göre renklendirdik.  Ortaya, yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in rengiyle sapsarı olmuş bu tablo çıktı.

Görünen o ki Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaptıkları her atamadan sonra foyalarını meydana çıkarmamızdan bunalmış ve araya vitrinlik olarak diğer sendikalardan eğitimcileri de listeye serpiştirmiştir. Fakat Bursa okullarına dair önemli ayrıntılara sahip bir gözle incelendiğinde, bunun kadrolaşmayı kamufle etmek için acemi bir taktik olduğu görülüyor. Örneğin sadece 2 müdürün alınacağı bir ilçeye dair yapılan mülakatta ilk üç kişi Eğitim Bir Sen’den oluşurken, vitrinlik olarak listeye koyulan başka sendikalardan bir-iki isim 4. Ve 5. Sırada yer alıyor. Listeye girmelerinin bir anlamı yok, zaten o koltuğa oturmaları mümkün olmayan bir sıralamadalar.

Yani her adayın, listede hangi sırada yer alacağı, okullardaki kontenjanlar dahil her değişken hesaplanarak ince ince oluşturulmuş bir listeyle karşı karşıyayız.

Birkaç çarpıcı ve somut örnekle sizlere anlatmak istiyoruz:

 

HER KOLTUK İNCE İNCE HESAPLANMIŞ

 • Osmangazi ilçesine ait listeyi incelediğimizde:
 • Sözlü sınava giren aday sayısı 78, ilçedeki müdürlüğü boş okul sayısı 23 iken puan sıralamasında ilk 37 kişi yandaş sendika üyelerinden seçilmiş. Dolayısıyla diğer sendika üyelerinin atanma şansı yoktur.
 • Yıldırım ilçesinde sözlü sınava giren aday sayısı 55, ilçedeki müdürlüğü boş okul sayısı 22 iken puan sıralamasında ilk 31 kişinin arasına 1 farklı sendika üyesi bir de sendikasız aday yerleştirilmiş olsa da; alanları itibariyle bu adayların müdür olarak atanması da imkansızdır. Dolayısıyla bu ilçede de yandaş sendika üyeleri hariç hiçbir adayın atanma şansı yoktur.
 • Gemlik ilçesine ait listeyi incelediğimizde müdürlüğü boş okul sayısının 5 olduğunu görüyoruz. Ve yine ilk 6 sıra yandaş sendika üyelerince doldurulmuştur.Adaylar, puanlar ve okullar adeta kuyumcu terazisinde tartılır gibi ince hesaplarla değerlendirilmiş ve yalnızca yandaş sendika üyelerinin atanacağı şekilde ayarlamalar yapılmıştır. YANDAŞ OLMAYANLARIN UMUDU BİLE YOKBiz bu umutsuz, karanlık tabloyu yırtıp atacağız! Açılan haksız davalara rağmen, sendikal duruşumuz ve toplumsal görevimizden taviz vermeyecek, bu emek hırsızlıklarını deşifre etmeyi sürdüreceğiz. Buradan sizin huzurunuzda Milli Eğitim Bakanlığı’na da samimi bir çağrı yapmak istiyoruz:
 • YANDAŞ SENDİKANIN HAKKINI YEMEYİN EFENDİLER!
 • Birileri, evimize hırsız girdiğinde “hırsız var” diye bağırdığımız için bizi “gürültü kirliliği” yaptığımız gerekçesiyle yargılayabilir. Hatta o davalarda hırsızları tanık olarak kabul edebilir bile. Ama Cumhuriyet bizim evimiz, laik eğitim olmazsa olmazımızdır. Ve evimizde yapılan hırsızlığa, yandaş kadrolaşmaya karşı durmaya devam edeceğiz!
 • Listelerin bizlere söylediği bir şey daha var: o da yavuz hırsızın ev sahibini bastırdığı. Yani emek hırsızlığı öyle bir boyut kazanmıştır ki, öğretmenler bu sonuçları ön görerek sınava başvuru yapmamış, Bursa’da 911 yöneticinin atanması için yapılan sınava 2733 aday sınava alınması gerekirken, başvuru yapan aday sayısı 1850’de kalmıştır. Bu da göstermiştir ki öğretmenler bu sahte sınava açıkça güvenmemektedir. Hatta okul müdürlüğü sözlü sınavı için başvuruda bulunanlardan 50’den fazlası mülakata bile girmemiştir. Yani artık namuslu, ilerici öğretmenlerimizin liyakatle atama yapılacağından umudu kalmamış, onlar da okul yöneticilerinin zaten kimlerden seçileceğini biliyor.
 •  
 • Bu sonuçlar açık bir suçtur, hak gaspıdır, adam kayırmacılıktır, eğitim sistemi adına büyük bir utançtır.
 • Dolayısıyla; ilçeler ve alanlar itibariyle değerlendirme yaptığımızda açık bir şekilde görebiliyoruz ki farklı sendika üyelerine yüksek puan verilmiş olarak görünse de, neredeyse yandaş sendika üyelerinin haricindeki hiçbir adaya atanmaya yetecek puan verilmemiştir.
 • Eğitim-İş olarak koca müfredat değişikliğinin Eğitim Bir Sen’in müfredat taslağından yola çıkarak hazırladığınızı ispat etmiştik.
 • Yine Eğitim Bir Sen’in hayalini gerçekleştirerek, cemaat ve tarikatları eğitime dernek ve vakıflar adı altında entegre etmeye çalıştığınızı ortaya çıkarmıştık.
 • Atamalarda defalarca Eğitim Bir Sen’i kayırdığınızı ispat etmiştik.Bakanlık’ın adını da Milli Eğitim Bir Sen Bakanlığı olarak değiştirin; hem siz rahatlayın, hem de ilerici kamuoyu olarak bizler sizinle ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmayalım!
 • Şimdi bu vesilelerle size sesleniyoruz: Eğitim Bir Sen’in hakkını yemeyin! Bakanlık’taki o koltukları boşaltın, hali hazırda zaten Bakanlık’ı fiilen yöneten Eğitim Bir Sen yöneticileri otursun!

 

 

Mehmet BALIK

Genel Başkan

 

Bursa Müdür Mülakat Listesi

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 11:25 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]