DENİZ GEZMİŞ’İ 70. YAŞINDA ANDIK

Anasayfa - Mart 7, 2017 8:28 am A A

DENİZ GEZMİŞ’İ 70. YAŞINDA ANDIK

Eğitim-İş, son nefesinde dahi “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” diyen “Tam Bağımsız Türkiye” şiarını belleklere kazıyan, 68’in devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’i 70. yaşında, gerçekleştirdiği etkinlikle andı.

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirilen “Deniz 70 Yaşında” etkinliğine, Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Eski Genel Başkanımız Veli Demir, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara 1 ve Ankara 2 No’lu, Şube Başkanlarımız ve Yönetim Kurulları, Bursa ve İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlarımız, Yönetim Kurulu Üyeleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara 2 No’lu Şube Sekreteri Banu Günüç’ün sunuculuğunu yaptığı törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Deniz Gezmiş’in hayat hikayesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Mehmet Balık sözlerine “1947 yılının 28 Şubat’ında Cemil ve Mukaddes çiftinin ikinci çocukları olur adını “Deniz“ koyarlar. Bu çocuk ilerleyen yıllarda direnişin, baş eğmeyişin simgesi olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecek olan Deniz Gezmiş’tir” diyerek başladı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının “Tam Bağımsız Türkiye” inancını Atatürk’ten ve Cumhuriyet devriminden aldıklarını vurgulayan Balık, şöyle konuştu:

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan gencecik birer fidan iken, halkın daha özgür ve mutlu olacağı bir ülke hayalini kurdular ve bunun için haklarında idam kararı verildiğinde asla korkuya kapılmadılar. Çünkü onlar girdikleri yolun doğru olduğuna kesin olarak inanmışlardı.

Korkusuz ve yürekli yiğitler Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan normal bir mahkemede yargılansalar alacakları hapis cezasından daha büyük bir cezaya çarptırılarak 6 Mayıs 1972 günü idam edilmişlerdir. Onları idam edenler, idam kararı ile onları yok ettiklerini ve kalanlara gözdağı verdiklerini düşünmüş olabilirler. Ama kimse Deniz’lere idam cezası verenleri hatırlamıyor. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, tıpkı Pir Sultan Abdal, Şah Kalender, Resneli Niyazi ve Mustafa Kemal gibi yüzlerce yıl anılmaya devam edecekler.

Eğitim-İş, 6 Mayıs 1972’de darağaçlarındaki son soluklarında bile “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Onların sevdası bizim sevdamızdır.

Etkinlikte, Deniz Gezmiş’in arkadaşları Tuncay Çelen, Serpil Güvenç Çelenk, Hacı Tonak, döneme dair tanıklıklarını, Gezmiş’e ilişkin anılarını aktardılar. Tuncay Çelen, “Son kez yakalanıp götürüldüğünde 24 yaşındaydın. Ve Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’la birlikte ölüme meydan okuduğunuzda, düşmanlarınıza korku, dostlarınıza umut ve cesaret veren o yiğit duruşu sergilediğinizde 25 yaşındaydın Deniz ve hala 25 yaşındasın. Çünkü sizleri öldüremediler, ölümsüzleştirdiler. Halkların yüreklerinde, gençlerin bilincinde son sözleriniz yankılanıyor. Türkünüz yarım kalmayacak. Sizlerden aldığımız güçle, karanlığa, diktaya, tek adam yönetimine boyun eğmeyeceğiz. Hep birlikte haykırıyoruz, Hayır! Karanlığa boyun eğmeyeceğiz. Bu sefer biz kazanacağız!” diye konuştu.

Serpil Güvenç Çelenk ise Türkiye’nin AKP iktidarı döneminde emperyalizme eskisinden daha da bağımlı hale geldiğini vurguladı ve “Peki Türkiye’de hukuk devleti var mı? Türkiye’de insanlık onuruna yakışan hakça, eşit bir düzen kurulabildi mi? Hayır. O zaman bizim hala Denizlere ihtiyacımız var. Biz de Hüseyince, Yusufça, Denizce yenelim bu karanlıkları. Eşit, özgür, laik, aydınlık, insan onuruna yakışan bir toplum kuralım. Onun için mücadele edelim, onun için Hayır diyelim” dedi.

Dava arkadaşları Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yargılanma sürecine ilişkin tanıklıklarını anlatan Hacı Tonak ise sözlerini “Yaşasın tam bağımsız, demokratik Türkiye ve yaşasın Deniz” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından, Genel Başkanımız Mehmet Balık, Serpil Çelenk’e; Eski Genel Başkanımız Veli Demir, Tuncay Çelen’e, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da Hacı Tonak’a plaketlerini sundu. Grup Günyüzü üyelerinin müzik dinletisi, konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

Resim Galerisi için Tıklayınız

Eğitim İş Bursa Şube Yönetim Kurulu

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 8:28 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]