EĞİTİM İŞ ÖZKAN RONA’YA YAPILAN SALDIRIYI PROTESTO ETTİ

Basında Bursa Eğitim İş - Ekim 27, 2019 10:18 am A A

Eğitim-İş olarak, kendilerini “ülkücü” diye tanımlayan vandal güruhun, Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya yönelik faşist saldırısını protesto etti

Eğitim İş Sendikası Genel Merkezinden yapılan açıklamada;

Bursa Şehreküstü Meydanı’nda saldırıyı kınamak ve tepkimizi göstermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasına, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım ve Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Şube Başkanlarımız ve yöneticileri, CHP Bursa Milletvekilleri, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, demokratik kitle örgütü temsilcileri, çok sayıda üyemiz katılım sağlayarak destek verdi.

“Faşizme karşı hepimiz Özkan Rona’yız”, “Faşizme geçit yok”, “Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar. Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar, bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır” yazılı pankartları eşliğinde toplanılmasının ardından Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, saldırıyı sert bir dille kınadı.

Yıldırım’ın açıklaması şöyle:

“Biz bu filmi daha önce izledik. 70’li yılların sonunda buna benzer saldırılar olmuş ve faşist saldırılarla demokratik kitle örgütleri susturulmaya, yıldırılmaya çalışılmıştı. Bu saldırı Özkan Rona’nın şahsında Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, Aydınlara ve tüm Eğitim İş ailesine yapılmıştır. Özkan Rona veya herhangi bir üyemiz nerede Atatürk karşıtı, nerede Cumhuriyet karşıtı, hukuka aykırı bir faaliyet gördüğünde tepki vermiştir, bundan sonra da korkmadan yılmadan tepki vermeye devam edecektir.

Kuşkusuz bu faşist saldırılar, sadece eğitimin yuvası olması gereken okullara siyasetin bulaştırılmasının da acı bir faturasıdır. Halihazırda neredeyse hiçbiri liyakatle atanmayan okul yöneticilerinin koltuklarını korumak için giderek partizanlaşması, son seçimlerde bazı okulların adeta seçim bürosu gibi kullanılmaya çalışılması, eğitimcilerin karşı çıktıkları etkinlikler üzerinden siyasi görüşlerine göre fişlenmesi gibi demokrasiyle yan yana gelemeyecek birçok etken, eğitim alanında iktidarın borazanı olmayan her kesimi güvenliğinden endişe eder hale getirmiştir.

Sırf sendikacı olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiği için hedef haline gelen Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya düzenlenen bu faşist saldırıyı kınıyoruz. Bugüne dek birçok gerici uygulamayı deşifre etmiş, kamuoyuna duyurmuş, yargıya taşımış, yani Eğitim-İş’e yakışır bir nefer olan Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya geçmiş olsun diyor, kaba kuvvetin hiçbir hakikati örtemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Eğitim-İş’in de, hiçbir üyesinin de bu baskılarla susturulamayacağını haykırıyor, konuya ilişkin adli sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın açıklaması ise şöyle:

“Eğitim-İş Şube Başkanı Rona şahsında örgütümüzü hedef tahtasına koymaya çalışanları uyarıyoruz. Korkutmaya ve sindirmeye asla ve asla gücünüz yetmeyecektir!

Bu alçakça saldırıyı planyan, uygulayan ve pusu kurarak harekete geçen anlayış kirli yapılardır. Geçmişte olduğu gibi bugünde aynı zihniyet ve tetikçilik iş başındadır. Saldırıyı yapanların kimlikleri ve zihniyeti şaşırtıcı değildir.

Bizler biliyoruz ki saldırıyı gerçekleştiren zihniyet; Atatürkçü, çağdaş, akıl ve bilimden yana tavır alan sendikamızı ve konfederasyonumuzu hedef almıştır.

Bilinmelidir ki;

Eğitim-İş Şube Başkanımız Rona ve sendikası aydınlıktan korkanların hedefi olmuştur

Ülkemizde kendisi gibi düşünmeyen kişi, kurum ve kuruluşlara sürekli saldırı girişimleri olmaktadır.

Bizler her türlü keyfiliğin, adaletsizliğin ve hukuk tanımaz tavrın karşısında olacağız.

Atatürk devrimcilerini ve cumhuriyetin yılmaz neferlerini korkutmak ve sindirmeye güçleri yetmeyecektir.

Demokrasi ve emek mücadelemiz dün olduğu gibi bugünde aynı kararlılıkla sürecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’ya ve tüm örgütümüze geçmiş olsun diyoruz. Demokratik ve meşru yollardan baskılara, saldırılara kayıtsız kaymayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

EĞİTİMHABERCİ.COM

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Basında Bursa Eğitim İş - 10:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]