EĞİTİM-İŞ’E SÜRGÜNLERLE GÖZDAĞI VEREMEZSİNİZ!

Anasayfa - Ağustos 29, 2017 2:23 pm A A

EĞİTİM-İŞ’E SÜRGÜNLERLE GÖZDAĞI VEREMEZSİNİZ!

Tüm ülkede muhaliflere yöneltilen faşizan baskılar, bugünün Türkiye’si ile aydınlık bir gelecek arasında en berrak köprü olan öğretmenlere yönelmiştir.
OHAL’in suç aletleri gibi işleyen KHK’larla mesleğinden ihraç edilen birçok eğitimcinin sınıflarına tekrar kavuşması için verdiğimiz mücadele sürerken, karşımıza bu kez sürgün uygulaması çıkarılmıştır.
Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mardin, Tunceli illeri başta olmak üzere başlatılan sürgün dalgası, görev yaptığı yerlerde gericiliğe, haksızlığa, zulme dimdik duran 5 arkadaşımıza da vurmuştur.
Gaziantep’ten şube başkanımız ve eski şube başkanımız olmak üzere 4, Urfa’dan da 1 yoldaşımız, keyfi bir tutumla yerlerinden edilmekle yüz yüzedir.
Bu sürgün uygulamasına gerekçe olarak ise 10 Ekim 2015’te Ankara Garı Katliamı’nın ardından öğretmenlerimizin iş bırakma eylemi yapması gösterilmiştir.
Çoğu gencecik 109 kişinin yaşamını yitirdiği, 186 kişinin yaralandığı ve hükümetin 3 gün resmi yas ilan ettiği o terör saldırısını, sendikalarının aldığı karar doğrultusunda 1 günlük iş bırakma eylemiyle kınayan eğitimcilere, tam 2 yıl sonra gelen bu ceza tam anlamıyla trajikomiktir.
Görünün o ki bu ülkede artık minareyi çalanlar, kılıfını hazırlamaya bile ihtiyaç duymayıp, ayağı yere basmayan gerekçelerle mağduriyet yaşatabilmektedir.
TERÖRÜ KINAMA EYLEMİNE 2 YIL SONRA CEZA!
Ankara Garı Katliamı’ndan sonra Eğitim-İş’in teröre karşı tutumu nedeniyle aldığı karar çerçevesinde bütün üyelerimiz iş bırakma eylemine katılmış, terörü lanetleyip katliamcıların gün yüzüne çıkarılmasını istemiştir.
Türkiye genelinde yapılan ve toplum vicdanından taktir toplayan bu eyleme ilişkin birkaç üyemizin günah keçisi ilan edilmesini asla kabul etmeyeceğiz!
Bu bir gözdağı operasyonudur ancak unutulan o ki biz, asla boyun eğmeyerek Dünya tarihini ve bir ulusun kaderini değiştiren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün neferleriyiz! Teröre, gericiliğe, bu vatanı aydınlık bir gelecekten kopartmaya yönelik her hamleye karşı dimdik durmak, bizim görevimiz değil, mevcudiyetimizin temelidir!
Bu sürgünlere ve sürgünler aracılığıyla yapılmak istenen gözdağı operasyonuna karşı da dimdik duracağız!
YASA VE İÇTİHATLARA AYKIRIDIR
Hakkında sürgün kararı alınan arkadaşlarımız, laik, çağdaş, bilimsel eğitim için verdikleri mücadeleyle, gericiliğe karşı duruşlarıyla taktir toplamış ilerici eğitmenlerdir. Bugüne kadar yaptıklarıyla örgütümüzün göğsünü kabarttılar, onlara sahip çıkacağız!
MEB’e çağrımız: hükümetin eğitim alanındaki özel yetkili savcısı gibi davranmayı bırakıp bir eğitim bakanlığı olduğunu hatırlamasıdır. Sürgün kararlarını iptal ederek, bu utançtan önce kendisini kurtarmasıdır.
Bu haklı talebimiz, bir el açma değil, hatadan dönülmesi için bir şans vermedir. Bizler, “ÖĞRETMEN YALVARMAZ, ÖĞRETMEN BOYUN EĞMEZ, ÖĞRETMEN EL AÇMAZ, ÖĞRETMEN DERS VERİR!” diyen Fakir Baykurt’un yolundan giden eğitimcileriz. Bu karardan dönülmezse; uluslararası ve ulusal hukuk ile tescilli sendikal faaliyetin cezalandırılamayacağına ilişkin içtihatlar çiğnenerek alınan bu sürgün kararlarına karşı her alanda mücadele edeceğimiz, bu konuda ders vereceğimiz bilinsin!
ŞUBE YÖNETİM KURULU
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 2:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]