İÇ SAVAŞ KHK’Sİ, TÜRKİYE’Yİ KARANLIK GÜNLERE GÖTÜRME KILAVUZUDUR!

Anasayfa - 26/12/2017 07:06 A A

İÇ SAVAŞ KHK’Sİ, TÜRKİYE’Yİ KARANLIK GÜNLERE GÖTÜRME KILAVUZUDUR!

Ülkemizde AKP eliyle giderek daraltılan demokrasi ortamı, son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile iyice budanmıştır.

Yandaş kadrolaşmanın, darbe yıllarının dayatması olan tek tip kıyafet uygulamasının, Yargıtay’ı ve Danıştay’ı iktidarın keyfine göre tekrar dizayn etmenin, işçinin patrona her türlü itirazını kanun dışı saymanın yasal kılıfı olan yeni KHK’nin en can alıcı noktası ise sivil yurttaşlar arasındaki ‘terör’ ayarı olmuştur.

696 Sayılı KHK’nin en çok tartışılan 121. Maddesi’ne göre: “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakmaksızın veya resmi bir görevi yerine getirip getirilmediklerine bakılmaksızın 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlere katılan kişiler hakkında 1. madde hükümleri uygulanır.”

Bu madde, o 2 günde işlenen tüm suçların affı anlamına gelmekle kalmayıp, ayrıca ‘devamı niteliğindeki eylemler’ ifadesiyle ucu açık ve zamandan bağımsız bir cezasızlık hükmüne dönüşmektedir.

İktidarın, her muhalif sesi ‘terör ile bağlantılı olmak’ ya da ‘bağlantılı olmamakla beraber terör örgütlerinin çıkarına davranmak’ ile suçladığı bu karanlık atmosferde, faşist iç savaş milisleri gibi örgütlenmiş gerici topluluklar, bu muhaliflere saldırırken artık daha pervasız davranacaklardır.

YANDAŞLARA ZULÜM HAKKI!

Hiçbir hukuk devletinde örneğine rastlanamayacak bu madde, AKP’nin hoşuna giden şiddet eylemlerini aklaması anlamına gelmesinin yanı sıra, bahsi geçen hain darbe girişimi sırasında sivil guruplarca haksız yere zarar gören başka yurttaşlar varsa, devletin onların hakkını savunmayacağının ilanıdır. İktidar, Uluslararası arenada her fırsatta “Türkiye bir kabile devleti değildir” dese de, kabile devletlerinde reisin yakınlarına tanınan ‘zulüm hakkı’, bu KHK ile AKP yandaşlarına tanınmaktadır.

15 Temmuz’un ardından tüm AKP teşkilatlarına ruhsat kolaylığı tanınması, Referandumlarda eli silahlı mafyaların iktidarın görüşüne karşı çıkan her yurttaşı bizzat havuz medyasını kullanarak tehdit etmesi gibi yakın tarihli gelişmeler değerlendirildiğinde, bu KHK’nin sadece geçmişe dönük uygulanmayacağı endişesi ise giderek somutlaşmaktadır.

Uyarıyoruz: Bu bir iç savaş KHK’sidir! Hiçbir günahı olmadan KHK’lerle emeğinden edilen, hiçbir şiddet eylemine bulaşmadığı halde sırf muhalif olduğu için ‘terör’ suçlamalarına maruz kalan o kadar yurttaş varken, AKP’nin hoşuna gidecek şiddet eylemlerine bir cezasızlık hükmü getirilmek istenmektedir.

DEMOKRASİ HERKESE LAZIM

Evrensel hukuk ilkelerine, insanlığın kazanımlarına aykırı olan bu KHK, şiddetin sırtını sıvazlamak, hoşgörüyü geçmişe gömmek demektir.

Bu ülkede her yurttaşın emniyetinden devlet sorumlu olmalı, her yurttaş suçu ispatlanana kadar suçsuz sayılmalı ve kanıtlanan bir suç varsa, adil bir yargılama sonucunda cezası ancak ve ancak devlet tarafından, hukuk çerçevesinde verilmelidir. Demokrasinin abc’si anlamına gelen bu ilkeleri çiğneyenler, tarih önünde affedilmeyecek bir duruma düşeceklerdir.

İktidara çağrımızdır: Bu çağ dışı, kanun dışı, insanlık dışı, akıl dışı KHK’den vazgeçin! Batırmak için çırpındığınız bu güzide gemide, biz ilerici yurttaşlarla birlikte sizler de varsınız. Hiçbir şey öğretmediyse 15 Temmuz hain darbe girişimi size öğretmiş olmalı ki: günü geldiğinde sizin bile demokrasiye ihtiyacınız oluyor!

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 07:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
  Tam kapanma sürecinin bitmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında uzaktan eğitim yapılacağı açıklandı. 8 ve 12’nci sınıfların ise destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitime geçeceğini duyurdu. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Evlerimizi birer sınıfa dönüştürdük fakat bugün öğretmenler okulların kapalı kalmasından sorumluymuş […]
 • 02
  Eğitim kurumlarında her geçen gün vaka sayıları hızla artmaktadır
  Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, “Eğitim kurumlarında her geçen gün vaka sayıları hızla artmaktadır. Bugün ilimizde Covid-19 pozitif olduğunu bildiren öğretmen sayımız 84” dedi. Sözcü gazetesine açıklamalarda bulunan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy; “TEST YAPILMAMIŞ YADA SONUCUNU ALAMIMIŞ ÖĞRETMENLERİMİZ VAR” “Halen çok sayıda arkadaşımız test yaptırmamış ya da test sonucunu almamıştır” […]
 • 03
  Öğretmenler Aşısız,Okullar Öğretmensiz Kaldı
  Eğitim – İş Bursa Şubesi yaptığı açıklamada “Aşılama Tamamlanıncaya Kadar Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmelidir” dedi. Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi Eğitim kurumlarında her geçen gün vaka sayıları hızla artmaktadır. Bursa’da şu an itibariyle covid-19 pozitif olan ve tedavi süreci devam eden öğretmen sayısı 150’ye yaklaşmıştır.  […]
 • 04
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 05
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]