İL İÇİ ÖZRE TABİ ÖĞRETMENLERİN ATAMASI GECİKTİRİLEMEZ!

Anasayfa - Eylül 8, 2017 3:41 pm A A

İL İÇİ ÖZRE TABİ ÖĞRETMENLERİN ATAMASI GECİKTİRİLEMEZ!

“Kazanılmış hak, geri alınamaz” ilkesine rağmen, AKP iktidarının öğretmenlerin birçok hakkını teslim etmeme alışkanlığı devam etmektedir.

Atanamayan öğretmenler ordusu giderek büyümekte, atanabilenlerin özlük hakları giderek kırpılmaya çalışılmaktayken, il içi özre tabi olduğu halde ataması yapılmayan öğretmenler ile bir mağduriyet daha yaratılmıştır.

MEB tarafından 4900 atamanın yapıldığı belirtilen açıklama sonrası gelen bilgiler il içi özür ataması bekleyen tüm öğretmenler ile il dışı bayram öncesi ve şimdi ataması gerçekleşen birçok öğretmeni hüsrana uğratmıştır.

Ne yazık ki yıllardır verilen sözlere rağmen, bu alanda keyfi gasp devam etmektedir.

İl dışı özre tabi öğretmenlere sağlanan ilçe emri uygulamasının, il içi özre tabi öğretmenler için de uygulanması gerekmektedir.

MEB sorun çözeyim derken siyasi kararlarla öngörüsüz yaklaşımla yeni sorunlar üretmeye devam etmektedir.
MEB’deki en önemli sorun, anlayış sorunudur. Bundan birkaç yıl önce müsteşar tarafından il içi özre tabi öğretmenlere verilen sözler tutulmadığı gibi yara her geçen gün derinleşmiştir.
MEB’in bu konuda en büyük yanılgısı “ben il içi özür sorununu çözersem il dışını çözemem” noktasındadır.
İl içi sorununu çözmek il dışını etkilemez çünkü il içinde yeri değişen öğretmen A okulundan B okuluna gidererek A okulunu boşaltmakta ve il dışına zaten alan yaratmaktadır.
Bir başka yanılgı il dışının daha önemli olduğu il içinde olan öğretmenin daha az mağdur olduğudur. Oysa öyle örnekler vardır ki il dışı mazerete tabi olup birbirine daha yakın il içinde olup bir birine daha uzak ve ulaşım yönünden daha avantajlı/dezavantajlı durumlar vardır.

BAKANLIĞA DİLEKÇEMİZİ VERDİK

Öncelikle ailelerine kavuşan öğretmelerimizi tebrik ediyoruz. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.
Bilinmelidir ki bu konu hayatidir:

Eşi ile aynı ilde çalışan öğretmenlerimiz, il içi atamaların gerçekleşmemesi nedeniyle defalarca vasıta değiştirerek gününün neredeyse çoğunu yollarda geçirmekte, hatta günlük yolculuk imkanı olmadığı için ayrı yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Uykusuz kalarak saatlerce yol gittikten sonra öğrencilerine verimli bir ders ortamı yaratmaya çalışan öğretmenlerimiz, son ders zili sonrası yine o yorgunlukla evlerine ancak saatler sonra varabilmektedir. Ayrı illerde yaşamaktan farksız olan bu durum, aile bütünlüğüne zarar verecek boyutlara ulaşmakta, bazen öğretmenlerimizin ailelerinden ayrı yaşamasına yol açmaktadır. Öğretmenlerimizi mutsuz ve daima yorgun tutan bu karanlık tablo, bir an önce düzeltilmelidir.

Herkes bilmelidir ki Eğitim-İş olarak bu mağduriyete göz yummayacağız. Bugün MEB yetkililerine verdiğimiz dilekçeyle çözüm istedik ve öneriler sunduk. Birçok sorunda olduğu gibi Bakanlık bu sorunda da kulağının üstüne yatmayı tercih ederse, bilinmelidir ki bizlerin gür sesiyle o gaflet uykusundan uyanacaktır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri sahipsiz değildir! Onları mağdur etmeye niyetlenen her gücün karşısında dimdik duracak bir Eğitim-İş vardır!

ŞUBE YÖNETİM KURULU

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 3:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]