İMAMLARA NİKAH YETKİSİ, KIZ ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ ÇALMAKTIR!

Anasayfa - Ekim 12, 2017 5:03 pm A A

İMAMLARA NİKAH YETKİSİ, KIZ ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ ÇALMAKTIR!

Bugün Dünya Kız Çocukları Günü. Kız çocuklarına yapılan ayrımcılığın son bulması ve onların insan haklarından tam, etkin biçimde faydalanabilmesi için Kanada ve Peru ile beraber 2012’den beri bugünü yaratan ve kutlayan Türkiye’de; sosyal tablo giderek kız çocuklarının aleyhine şekillenmekte.
Hâlâ birçok ilinde çocuk gelin utancının önüne geçilemediği, kız çocuklarının eğitim görme oranının hâlâ dünya standartlarının çok altında olduğu ülkemizde, şuanda TBMM’nin ilgili komisyonunda bekletilen “müftülüklere nikah kıyma yetkisi tanıyacak” yasa tasarısı, kuşkusuz daha da karanlık bir tablo yaratacaktır.
İlerici kamuoyunun tepkisine, kadınlarımızın itiraz çığlıklarına, sokak eylemlerine rağmen bu utanç tasarısı, geri çekilmemiş; sadece bir ayak oyunuyla alt komisyona gönderilmiş, bir süre bekletildikten sonra hiçbir değişiklik yapılmadan TBMM’nin ilgili üst komisyonuna geri yollanmıştır.
Ve son olarak bu çağdışı tasarı genişletilmiş; müftülere nikah kıyma yetkisi, müftülerin yönlendireceği imamların da nikah kıyma yetkisine dönüşmüştür.

BURASI ŞERİAT DEVLETİ DEĞİL!
Kız çocuklarının okutulmasına ömrünü adayan isimlerin lekelenmeye çalışılması, cinsel istismar davalarının neredeyse tümünde “rıza” dedektifliği yapan yargı, durmadan ve talep olmadığı halde açılan imam hatiplerde kız çocuklarının ayrı sınıflara tıkıştırılması gibi gelişmeler bardağı doldurmuşken, sözü geçen tasarıyla bardak ve sabır taşı çatlamıştır!
İmam hatip mezunlarına polislik başta olmak üzere devlet kadrolarında öncelik tanınması, onca atanamayan öğretmen varken imamların sınıflarda derse girmeye başlaması, ÖSYM’nin başına 3.kez imam hatip mezunu getirilmesi ve son olarak da imamlara nikah kıyma yetkisi verilmeye çalışılması, Türkiye’yi bir imam devletine çevirme gayretinden başka bir şey değildir.
Daha 2 gün önce “Türkiye bir kabile devleti değildir” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a katılıyor ve ekliyoruz: “Türkiye bir şeriat devleti de değildir.”
Sözü geçen tasarı, Cumhuriyet’in kazanımlarıyla örtüşmeyen, çoktan mazide kalmış olması gereken çocuk gelin vakalarını çoğaltacak, imam nikahına resmiyet kazandıracak, kız çocuklarının eğitimden daha da uzak kalmasına yol açacak bir utanç projesidir.
Eşlerini doktora götürdüğünde illa kadın doktor arayan yobazların, kadın doktorun olmadığı bir dünya düşlemeleri kadar hastalıklıdır.

HEP BİRLİKTE KARŞI DURMALIYIZ
Bu karanlık projeye karşı sesini çıkarmayan ve kafasını öne eğen tüm yurttaşlar kafasını göğe doğru kaldırmalı ve bu ülkenin kızlarına şans verildiğinde neye dönüşebileceğinin en güzel örneklerinden birisi Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in hatırlarıyla yüzleşmelidir!
Bu utanç tasarısına karşı durmak, sadece kadınların değil, bu ülkede laiklik ve Cumhuriyet mücadelesini önemseyen her yurttaşın görevidir.
Eğitim-İş olarak bu utanç tasarısına geçit vermeyeceğimizi, her mecrada ve her fırsatta muhalefet edeceğimizi, bu ülkedeki kız çocuklarının erken evliliğe ya da cehaletin dipsiz kuyularına atılmasına müsaade etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.

 

Şube Yönetim Kurulu

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 5:03 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]