İŞ GÜVENCEMİZ KİMSENİN KEYFİYETİYLE KALDIRILAMAZ!

Anasayfa - Mayıs 10, 2018 6:17 pm A A

İŞ GÜVENCEMİZ KİMSENİN KEYFİYETİYLE KALDIRILAMAZ!

Kamu çalışanlarını her geçen gün daha da güvencesiz çalıştıran, on binlerce emekçiyi taşeron firmaların ellerine iten iktidar, sonunda ağzındaki baklayı çıkarmıştır.

Önceki gün bir televizyon programında gündeme dair soruları cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, “Sözleşmeli öğretmenlere kadro getirilecek mi?” sorusuna, ”Benim gönlümden geçen şey şu: kamuda çalışanların sözleşmeli olmasından yanayım” demiştir.

Milyonlarca sözleşmeli öğretmenin kadro bekleyişi içinde olmasına rağmen, konuşmasının devamında hiç sıkılmadan sözleşmenin güvence açısından bir olumsuzluk getirmediğini ileri süren Yıldırım, bir de üstüne “Sözleşme performansı arttırıyor. Verimlilik artıyor. Bölgeler arasında ihtiyaçları planlama yapıyorsunuz, nerede ihtiyaç varsa oraya alıyorsunuz. Yine devlette çalışıyorsunuz. Ücret olarak da kadrolardan aşağı değil” sözleriyle, bu kölelik sistemine övgüler dizmiştir.

Kuşkusuz ki milyonlarca kamu emekçisinin hakkı ve çalışma güvenliği üzerinden bu pervasız açıklamalarda, emekçilerin hakkını silikleştirdikçe AKP’ye daha da yakınlaşan ve bu sayede vekil olan yandaş konfederasyon başkanları ve sendika yöneticilerinin de payı vardır.

Bu emek mücadelesi ihanetçilerinin sağladığı kolaylıklarla haklarımızı gasp etmek isteyen iktidar bilmelidir ki, karşılarında dimdik duracak bir Eğitim-İş vardır.

 

AKLINIZDAN DAHİ GEÇİRMEYİN!

Kamu emekçisinin meslekte tutunmasını, çalışacağı saati, iş yükünü, nerede çalışacağını tamamen yandaş yöneticilerin keyfine bırakan, emekçinin tüm haklarını ‘esneklik’ adı altında tırpanlayan ‘sözleşmeli sistem, bir kölelik düzenidir. OHAL’i bile patronlar için uzattığını ilk ağızdan itiraf eden bu iktidar, kamu çalışanlarına yönelik de gaddar, hak yiyen bir patron haline gelmiştir. Kamu çalışanlarına yönelik düzenlemelerle memur olmanın imrenildiği zamanlar geride bırakılmış, devlet adeta şirketleştirmiştir.

Başbakan’ın bahsettiği uygulamanın devreye girme tehdidine karşı, kamu çalışanlarına örgütlenmek, sendikalara ise direnmek düşmektedir.

Bilinsin ki Eğitim-İş üzerine düşen bu görevi başarıyla yerine getirecek, kamu çalışanının iş güvencesinin elinden alınma girişimi karşısında tüm benliğiyle direnecektir!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 6:17 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]