IV. DÖNEM VI. BAŞKANLAR KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

Anasayfa - Mart 18, 2017 7:30 am A A

IV. DÖNEM VI. BAŞKANLAR KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

IV. Dönem VI. Başkanlar Kurulumuz, 4-5 Mart 2017 tarihlerinde, Şube ve İl Temsilcilik Başkanlarımızın geniş katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Ülke gündemi, sendikal süreç, örgütlenme çalışmaları, eğitim-öğretim sistemine ilişkin sorunların tartışıldığı kurulda, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel anayasa değişikliği ve referandum sürecine ilişkin bir konuşma yaptı.

Kurulda aşağıda yer alan sonuç bildirgesi hazırlandı.

EĞİTİM-İŞ 4.DÖNEM 6.BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

4-5 MART 2017

Ülkemiz, emekçiler ve geleceğimiz açısından kaygı verici gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş savaşı ile kurulan laik, demokratik, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumları ve kazanımları, ilke ve devrimleri yok edilmeye çalışılmakta,  yasama, yürütme ve yargı erkleri tek elde toplanarak diktatörlük dayatılmaya çalışılmaktadır.

15 Temmuz darbe süreci fırsata çevrilerek OHAL uygulaması başlatılmış ve bu kapsamda çok sayıda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılmıştır. 100 binin üzerinde kamu çalışanı işten çıkartılırken 2 binin üzerinde kurum kapatılmıştır. 12 Eylül faşist cuntası dahi ülkeyi 5 kişilik Milli Güvenlik Kurulu’yla yönetirken, bugün bütün yetkileri tek elde toplamaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız.

Temel hak ve özgürlükler rafa kaldırılmış, cezaevlerinin tarihte benzeri görülmemiş şekilde doluluk oranları artmıştır. Bu arada kısmen af sayılacak girişimlerle tecavüzcüler, hırsızlar kısaca adi suçlular açık cezaevlerine yerleştirilirken muhalifler içerde tutulmaya devam edilmektedir. Yandaş medya dışında kalan basın yayın organları ya kapatılmış ya da iyice baskı altına alınmış, onlarca basın emekçisi, aydın tutuklanmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımı terör propagandası kapsamına alınarak binlerce dava açılmıştır. Sosyal medya paylaşımları dahi bahane edilmiştir. On binlerce çalışanın sorgusuz sualsiz işine son verilerek açlıkla, sefaletle karşı karşıya bırakılmış, üniversiteler 12 Eylül’de bil e karşılaşılmayan bir saldırıya uğramış, binlerce akademisyenin görevine son verilmiştir.

 

Başkanlığa Hayır!

Tüm bu yaşananların ana nedeni ise anayasa değişikliğiyle birlikte başkanlık sisteminin hayata geçirilmesi isteğidir. 16 Nisan’da yapılacak olan Referandumun adı Anayasa değişikliği olsa da oylanacak olan rejim değişikliğidir. Getirilmek istenen sistemin adının ‘Cumhurbaşkanlığı’ olarak anılması, bir aldatmacadan ibarettir. Yapılmak istenen, parlamenter demokratik sistemin ortadan kaldırılması girişimidir. Cumhuriyet ve Emek mücadelesinin yegane örgütü olan Eğitim-İş üyelerinin bunu kabul etmesi mümkün değildir. Cumhuriyet ile saraydan alınıp halka verilen egemenliğin tekrar saraya verilmesine karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Türkiye’de eğitim sistemi her geçen gün biraz daha kötüleşmekte, iş başındaki iktidar ise eğitimin sorunlarını çözmeye yönelik tüm önerilere kulak tıkamaktadır. İkili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti, eğitimin özelleştirilmesi, kalabalık sınıflar, karma eğitim karşıtı uygulamalar, taşımalı eğitim, altyapısı bozuk okullar, öğrenciden katkı parası alınması, okullarda yaşanan şiddet, temel lise ve TEOG garabeti, PISA 2015 gibi uluslararası sınavlardaki başarısız sonuçlar, çocukların dini cemaat ve vakıfların yurtlarına yönlendirilmesi, öğretmenliğin sertifikaya bağlanması, öğretmenlerin mesleki gelişiminde yaşanan zorluklar, çocukların örgün eğitim sistemi dışına itilmesi, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yerlerde taciz ve istismara uğraması, yurt yangınlarında yaşamını kaybetmesi, sözleşmeli öğretmenlik ve ataması yapılmayan öğretmenler gibi sorunlardaki çözümsüzlük sürmüştür.

Hangi odaklar tarafından hazırlandığı tam olarak anlaşılmayan ve yandaş sendikanın bu alandaki çalışmalarının hemen ardından tartışmaya açılan müfredat değişiklik taslağı ile eğitimin daha da dinselleştirilmesi için laiklik ve Atatürkçülük konuları müfredattan çıkarılmış ya da daraltılmıştır. Öğretmenin Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinden hareketle Cumhuriyetin Öğretmenleri inanmadığı müfredatı uygulamayacaktır.

İş Güvencemizi Tartıştırmayacağız

AKP iktidarı her fırsatta kamu çalışanlarının iş güvencesine yönelik saldırılarda bulunmaktadır.  Siyasal iktidarın istediği kamu çalışanlarının hukuka değil, kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır.

Siyasal iktidarın kamu çalışanlarına ve kamu hizmetlerine yönelik bu yıkıcı politikalarının nihai hedefi eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerini özelleştirerek paralı hale getirmek ve küresel sermayenin hizmetine sunmaktır.

Devlet memurunun iş güvencesi, hukuka aykırı, keyfi uygulamalara ve çalışanların köleleştirilmesine karşı var olan bir güvencedir.  657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi demek, Anayasanın 128. maddesindeki “Devletin asli ve sürekli işleri devlet memuru eliyle yapılır” tanımının da değiştirilmesi demektir. Bu durum memurların iş güvencesini, yargı haklarını elinden alan bir değişiklik olacaktır. Kamu çalışanlarının anayasal iş güvencesi sosyal devlet olmanın gereğidir. Mevcut siyasal iktidar ise her yönüyle sosyal devleti ortadan kaldırmak istemektedir.

Eğitim-İş olarak; kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracak, kamusal hizmetleri ticarileştirip, özelleştirecek, ulus devleti çökertecek ve sendikaların kapısına kilit vurulmasına neden olacak girişimlere karşı durmaya devam edeceğiz.

Emek Eksenli Mücadelemizi Sürdüreceğiz

Kamu sendikacılığının çıkmaza düştüğü, çalışanların haklarının birer birer elinden alındığı, kamu çalışanlarının toplu sözleşme masalarında satıldığı bu süreçte, baskıcı, otoriter ve emek düşmanı iktidarın karşısında haklarımızı korumak ve yükseltmenin tek yolu, ülkemizdeki tüm emek çevreleriyle, emek ve sınıf eksenli bir mücadele yürütmekten geçmektedir.

Emeğimize yapılan bu saldırıların karşısında kurulduğu günden bu güne laik, bilimsel, parasız ve kamusal eğitimden yana duruşunu hiç değiştirmeyen; Cumhuriyet kazanımlarını savunmayı ilke edinen Eğitim-İş, yıkılmaz bir kale gibi mücadelesini sürdürmektedir. Felsefesini Mustafa Kemal ve cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden, gücünü ise üyelerinden alan Eğitim-İş, ortaya koymuş olduğu mücadelesi ile tüm eğitim emekçilerinin umudu olmaya devam etmektedir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 7:30 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]