LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ

Anasayfa - Haziran 4, 2018 10:02 am A A

LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
Ortaokul sekizinci sınıfta okuyan yaklaşık 1 milyon öğrenci yarın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yapılacak olan LGS’ye girecek.

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla herhangi bir bilimsel çalışma, altyapı hazırlığı olmadan bir anda kaldırılan TEOG’un yerine getirilen LGS’nin var olan eşitsizliği daha da artıracağını, bu değişikliğin uzun vadede eğitim sistemimizi tümden özelleştirme ve imam hatipleştirme projesinin bir adımı olduğunu söylemiştik. Bugün geldiğimiz noktada sınavla öğrenci alan okulların “proje” okul yapılması, sınavsız öğrenci alacak Anadolu Liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi, bu amacı bir kez daha ortaya koymuştur.

İmam hatip kıskacına alınan öğrencilerin, bu dayatmadan kurtulmak için özel okulları düşünüyor olması, malum resmi tamamlamaktadır.

Gençlerimiz motivasyonları kaybolmuş bir şekilde bu sınava hazırlanmıştır. Başarıyı ölçmekten uzak olan bu sınav, ne yazık ki çocuklarımızın hayatına anlam katmaktan çok bir angaryaya dönüşmüştür.

Bu sistem, yıllardır yaygınlaştırdıkları Anadolu Liselerini gözden çıkarıp, İmam Hatip Liselerini ön plana çıkarmaktadır. İmam hatip ortaokullarından, imam hatip liselerine geçiş oranının %50’ler düzeyinde kaldığı, bu kadar ayrıcalığa ve desteğe rağmen imam hatip liselerinin kontenjanlarının yarı yarıya boş kaldığı gerçeğini herkes bilmektedir.

Milyonlarca öğrencimizi %11’lik dilime hapseden bu sistem çökecektir. 16 yıldır, iktidar tarafından yap boza dönüştürülen, kendi getirdikleri her sisteme kendilerinin bile sahip çıkmadığı sıradan bir seçme sınavıdır bu yapılan.

Bilinmelidir ki; tüm bu adaletsiz koşullara rağmen sınavlarda başarı gösterecek öğrencilerimiz, tamamen kendi zeka ve çabalarıyla bu başarıya ulaşmış olacaklardır.

Eğitim-İş olarak, sınava girecek olan öğrencilerimize başarılar diler, bu adaletsiz sisteme rağmen tüm imkanlarını seferber ederek çocuklarını bu sınava hazırlamaya çalışan velileri, öğrencilerimiz için emek veren değerli öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 10:02 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]