MUAMMER AKSOY’U KATLEDİLİŞİNİN 27. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Anasayfa - Şubat 13, 2017 5:14 pm A A

MUAMMER AKSOY’U KATLEDİLİŞİNİN 27. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli hukukçulardan, Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, bundan 27 yıl önce  evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Bu hain saldırının üzerinden geçen onca yıla rağmen, failler yakalanamadı, öldürüldüğü gün dosyasına giren üç adet mermi kovanından başka hiçbir kanıt bulunamadı. Tıpkı Uğur Mumcu’nun, Bahriye Üçok’un, Ahmet Taner Kışlalı’nın, Necip Hablemitoğlu’nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanamaması gibi.

Atatürkçü ve seçkin bir hukuk bilgini olmasının yanında, Aksoy’un en temel özelliği, yaşamı boyunca örgütlü mücadele içinde olmasıdır.
Demokrat Parti’ye muhalefetiyle tanınan Forum Dergisi’nde, Turhan Feyzioğlu, Bahri Savcı, Aydın Yalçın, Turan Güneş, Bülent Ecevit, Cahit Talas, Mümtaz Soysal, Sadun Aren gibi isimlerle birlikte yazılar yazdı.
1956-57 yıllarında Üniversite özerkliğini savunan yazılarıyla tanındı. Arkadaşı Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu’nun SBF açılış törenine yaptığı konuşmadan sonra dekanlık görevinden alınınca, Muammer Aksoy da görevinden istifa etti.
1961 Anayasasını hazırlayan akademisyen kadrosu içinde hocası Hıfzı Veldet Vedlidedeoğlu ile birlikte çalıştı ve komisyonun sözcülüğünü yaptı.

1963 yılında ülkenin gündemini oluşturan petrol yasası konusunda TPAO’nun avukatlığını yaptı ve Sanayi Bakanını eleştiren sert yazılar kaleme aldı. TPAO Genel Müdürü İhsan Topaloğlu, anılarında “hiç bir ücret beklemeden davaya girişti” der.
Yaşamı boyunca ezilen kesimlerin yanında yer alan Aksoy, 1970’lerde TÖS’lü öğretmenlerin mücadelesine destek verdi. İki cilt olarak yayınladığı “Devrimci Öğretmen Kıyımı” kitabını birçok öğretmene ücretsiz dağıttı. Öğretmenlerin davalarında ücretsiz avukatlık yaptı.
1977’den, 12 Eylül darbesine dek 3 yıl CHP Milletvekilliği yaptı.
32 yıl boyunca başkanlığını sürdürdüğü Türk Hukuk Kurumu’nda sayısız konferanslar düzenledi.
1980 sonrasında Ankara Barosu başkanlığı yaptı.
1989 yılında yine Forum dergisi yıllarından bu yana tanıdığı Münci Kapani, Bahri Savcı, Bahriye Üçok, İhsan Topaloğlu, Nusret Fişek gibi isimlerle birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu.
1990’lı yıllara gelindiğinde birçok aydın ve siyasetçi Anayasa değişikliği hakkında “141. 142. ve 163. maddeler hep birlikte kaldırılmalıdır” şeklinde görüş bildirirken, Muammer Aksoy, bugünleri öngörerek “163. madde kalkarsa Türkiye şeriat devletine doğru gider” demişti.

Atatürkçü düşüncenin ödün vermez savunucusu Muammer Aksoy’u katledilişinin 27. yılında Ankara’da mezarı başında, Antalya’da doğum yeri olan İbradi’de andık.

BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 5:14 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]