ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİ, İKTİDARIN DEĞİL BİLİMİN NEFERİ OLMALIDIR!

Anasayfa - Mayıs 28, 2018 6:31 pm A A

ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİ, İKTİDARIN DEĞİL BİLİMİN NEFERİ OLMALIDIR!

16 yıllık AKP iktidarı boyunca bilimsellikten, demokratiklikten uzaklaştırılmaya çalışılan üniversitelerin, geldiği son durumu gösteren 2 vahim olay art arda yaşanmıştır.

Bilindiği üzere, mantıktan uzak bölünme kararının ardından haklı protestoların merkezi haline gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce ziyaret etmiş, bu ziyaretin ardından fakülte dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran ve yardımcıları YÖK’ün talimatıyla rektörlük tarafından ‘istifaya zorlanmak’ metoduyla görevden alınmıştır.

ÖNCE CERRAHPAŞA SONRA 9 EYLÜL

Dekan Duran, istifasının ardından “Sayın Muharrem İnce’ yi okula almamam gerektiği konusunda talimat verdiler. Ancak ben bunu kabullenemedim. Böyle bir şey mümkün değildi. Açıkça söylemek gerekirse bu olay ipimizi çekti” açıklaması yaptı.

Bu açıklama, üniversite rektörlerini akademi dünyasının listesinde sonlarda olmasına rağmen yandaşlık kriteriyle atayan zihniyetin kendisinden olmayanlara tutumunu, bir darbe kurumu olan YÖK’ün yandaşlıkta ne kadar sınır tanımayacağını bir kez daha göstermiştir.

İlerici kamuoyu bu olayı konuşurken, 9 Eylül Üniversitesi’nde sendikamıza ve üyelerimize yapılan bir haksızlık, bu saldırgan tutumun sistematik ve yaygın olduğunu ispat etmiştir.

Yetki kazandığı için Üniversitenin Tınaztepe Yerleşkesi’nde yetkili sendikalara ayrılan odaya yerleşen üyelerimiz, dün sabah yönetimin akıl almaz bir saygısızlığına maruz kalmıştır.

ODA GASP EDEN BİR YÖNETİM

Hükümete yakın sendikanın değil, Cumhuriyet ilkelerinin savunucusu olan Eğitim İş’in yetki almasını hazmedemeyen üniversite yönetimi, üyelerimizi arayarak odanın boşaltılmasını istemiş, odayı mescit yapacaklarını söylemiştir. Üyelerimiz ise sendikamızın yetki kazandığını ve bir çalışma ofisi hakları olduğunu hatırlatıp, kendilerine bir yer göstermeden hak edilmiş odayı terk etmeyeceklerini bildirmiştir.

Üniversite yönetimi, yer göstermek bir yana dursun, akademi camiasına yakışmayacak bir vandallığa girişmiştir. Söz konusu odanın kapısını kırmış, kilidi değiştirmiş ve içeride üyelerimizin eşyaları olduğu halde oda gasp edilmiştir.

YILMADIK, YILMAYACAĞIZ

Üst üste yaşanan bu iki skandal, bilimin, sorgulamanın, çağdaşlığın kalesi olması beklenen üniversitelerin nasıl bir anlayışla yönetildiğini ve bu zihniyetten neden kurtulmak gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Eğitim-İş olarak; akademide ilerici akademisyenlerin tırpanlanmasına, bilim yuvalarının cehaletin temsilcisi niteliğinde yöneticilerle dağıtılmasına, kazanılmış hakların iktidar yandaşlarınca gasp edilmesine karşı verdiğimiz mücadelemizi sonuna kadar ve yılmadan sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 6:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]