YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ BUGÜN YARGILANDI!

Anasayfa - Haziran 19, 2017 3:30 pm A A

YANDAŞLARI SOBELEYEN EĞİTİM İŞ BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ BUGÜN YARGILANDI!

10.köy sanığı’na büyük destek

Okul müdürlerinin atamalarının usulüzlüğünü kamuoyuna duyurduğu için yargılanan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Rona, ilk duruşmasında  büyük destek gördü

 

Bursa’da 2016 yılındaki okul müdürü atamalarının yandaş sendikaların listelerine göre yapıldığını ortaya koyan Eğitim İş Bursa Şube başkanı Özkan Rona’ya, “kişisel mahremiyeti ihlal etmek” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, bugün (14.06.2017) Ankara Adliyesi’nde görüldü.

 

ADLİYE DEĞİL DAYANIŞMA BAHÇESİ

Eğitim İş ve Rona’ya destek için gelen yüze yakın isim arasında, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim İş’in il ve ilçe şubelerinin başkanları, üyelerinin yanısıra,  birçok demokratik kitle örgütünün temsilcileri ve CHP’den şu isimler vardı:

Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Ceyhun İrgil, Denizli Millletvekili Kazım Arslan, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Eskişehir milletvekili Gaye Usluer, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça.

Dayanışma için buluşan kitle, “Ya hep beraber ya hiç birimiz, Özkan Rona’ya özgürlük!” pankartı arkasında buluştu.

Duruşma öncesi Adliye önünde bir basın açıklaması yapan Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, söze, dayanışma gösteren herkese teşekkür etmekle başladı.

 

“RONA’NIN HEDEF ALINMASI TESADÜF DEĞİL”

“Hırsızı yakalayan evsahibi yargılanıyor” diyen Balık, Bursa’da okul müdürlerinin liyakatla değil, kriterleri belli olmayan mülakatlarla atandığını ve mülakat sonuçlarının Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce gizli tutulduğunu hatırlattı. Özkan Rona ve arkadaşlarının, atamaların tam listesine ulaştığını ve Eğitim Bir Sen başta olmak üzere yandaş sendika üyelerinini devlet eliyle nasıl kadrolaştığını ortaya koyduğunu vurgulayan Genel Başkan, “Bu davayla adam kayırmak, kişisel mahremiyet alanına girerken; bunu ortaya çıkarmak suç sayılmıştır” dedi.

Rona’nın; okul zillerinden dombranın sökülmesinden, okullardan Atatürk köşelerinin kaldırılmasını deşifre etmeye, usulsüz atamaları su yüzüne çıkarmaktan, 10.yıl Marşı’nın kaldırılmasını engellemeye kadar birçok önemli zafere imza attığını hatırlatan Mehmet Balık, Özkan Rona’nın hedef alınmasının tesadüf olmadığını vurguladı.

Açıklama, Özkan Rona’ya sonuna kadar destek verileceği ve laik eğitim için mücadeleden asla vazgeçilmeyeceği vurgusuyla sonlandı.

 

‘BEN DEĞİL EMEK HIRSIZLARI YARGILANMALIYDI’

Açıklamanın ardından başlayan duruşmada Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, savunma yaptı.

“Ortada büyük bir yandaş kayırmacılığı olduğunu fark ettik ve bunu ortaya çıkardık. Bu bizim sendikacılık faaliyetlerimiz arasında vardır ve kamuoyunu bilgilendirmek toplumsal görevimizdir” diyen Rona, sözlerini şöyle bitirdi:

“Asıl yargılanması gerekenler; bu usulsüz atamaları yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve hak etmedikleri halde okul müdürü koltuklarına kurulan yandaş sendikalılardır. Onlar dururken benim yargılanıyor olmam, en başta Türkiye için bir utançtır.”

Mahkeme, davacı olanların hepsinden ifade alınmadığı gerekçesiyle 6 Kasım’a ertelendi.

Eğitim İş yöneticileri ve Özkan Rona, adliyeden alkışlar eşliğinde çıktı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
Anasayfa - 3:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR
  Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması […]
 • 02
  EĞİTİM ÇALIŞANLARINI AŞILAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ÖLMEMİZİ Mİ?
  Salgın başladığından beri okullarla ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Risk haritaları çıkarılmadı. Defalarca okullar açılıp kapandı. Her seferinde tablo biraz daha ağırlaştı. Mutasyona uğrayan virüs, şimdi öğrencilerimizi de pençesi altına aldı. Yüz yüze sınav ısrarı bitmedi. Okullara ek ödenek verilmedi, öğrenci ve öğretmenlere yaygın, düzenli test yapılmadı. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenci karantinaya alındı […]
 • 03
  YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞTE YETERLİLİK ARAŞTIRMASI
     Araştırmanın Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ  Araştırmanın amacı; ülkemizde “Uzaktan Eğitim” adıyla elektronik iletişim araçlarıyla 23 Mart 2020 ‘de başlatılan, salgın süresince çeşitli dönemlerde kesintiye uğrayan ve alınan son kararla 1 Mart 2021 tarihi itibariyle de yüz yüze eğitime geçme sürecinde, yeterli düzeyde önlem alınıp alınmadığı, eğitim emekçilerinin covid-19’a yakalanma, test yaptırma ve aşılanma oranını […]
 • 04
  EĞİTİM-İŞ`LİLERİN OLDUĞU HER İLKOKULDA ANDIMIZ HER SABAH OKUTULACAK!
  Her iki lafından birisi “milli” olan AKP’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Sendikamız, tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere AKP’nin 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci […]
 • 05
  MUTFAKTA YANGIN VAR!
  -GIDA FİYATLARI MARTTA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2,5 ORANINDA ARTTI. -EN YOKSUL KESİMİN HARCAMALARININ EN AZ ÜÇTE BİRİNİ AYIRMAK ZORUNDA BULUNDUĞU GIDA HARCAMALARI BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 9,2 ORANINDA, SON BİR YILDA İSE YÜZDE 29,2 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ.   Fiyat istikrarsızlığına karşı en korumasız durumdaki yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini […]